Armia i Służby
Atak na sprzęt ukraińskich wojskowych
Urządzenia ukraińskich wojskowych padły celem wrogich ataków. Operacja zaczęła się tuż przed drugą rocznicą inwazji Rosji. Przedstawiciele sił zbrojnych dostali wiadomości na Signale.
Ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT-UA oraz wojskowi specjaliści jednostki A0334 zbadali wrogie cyberataki wymierzone w urządzenia przedstawicieli sił zbrojnych. Miało to miejsce 22 lutego br., a więc tuż przed drugą rocznicą inwazji Rosji.
Signal. Wiadomość z plikiem
W ramach kampanii niezidentyfikowana osoba rozesłała do kilku ukraińskich wojskowych plik „1\_ф\_5.39-2024.xlsm” dotyczący rzekomych problemów z meldunkami. Wykorzystała do tego komunikator Signal.
Czytaj też
Ataki z użyciem backdoora
W praktyce plik uruchamiał na urządzeniu ofiary procesy prowadzące do instalacji złośliwego oprogramowania COOKBOX. Jak ustalił CERT-UA, cyberataki z użyciem tego backdoora trwają co najmniej od jesieni 2023 r. i mają charakter punktowy. Aktywność jest śledzona pod identyfikatorem UAC-0149.
Bezpieczeństwo urządzeń
W analizie czytamy, że wrogie działania mogą być skuteczne w przypadku sprzętu, który nie został objęty polityką bezpieczeństwa przez administratorów. Dobre praktyki oraz wdrożenie odpowiednich mechanizmów (m.in. EDR) w jednym przypadku pozwoliły zapobiec poważnym konsekwencjom.
Czytaj też
Inwazja Rosji. Wojenna rzeczywistość Ukrainy
Obecnie nie wiadomo kto stoi za atakiem. CERT-UA nie wskazuje na żaden konkretny podmiot ani kraj. Pewne jest natomiast to, że nasi sąsiedzi muszą stawiać czoła poważnemu wyzwaniu, jakie wiąże się z falą wrogich cyberoperacji.
Wojna na Ukrainie toczy się również w sieci. Każdego dnia prowadzone są działania o różnym charakterze, które mają albo osłabić Ukrainę (np. zakłócić lub nawet uszkodzić określoną infrastrukturę) albo pomóc Rosji (m.in. poprzez kradzież cennych informacji) lub jedno i drugie. O jakiej skali mówimy?
Wojna na Ukrainie. Ostatnie tygodnie
Jak informowaliśmy, w ubiegłym tygodniu CERT-UA udostępnił raport dotyczący tylko ostatnich tygodni. Zwrócono w nim uwagę nie tylko na grupy hakerskie powiązane ze służbami specjalnymi Putina, jak np. Fancy Bear czy Turla.
Według przedstawionych danych, najaktywniejsza w okresie styczeń-luty 2024 r. była prokremlowska grupa, którą ukraiński CERT śledzi pod sygnaturą UAC-0050.
„Na dzień 22 lutego br. odnotowano i zbadano minimum 15 kampanii, w czasie których atakujący użyli co najmniej 5 rodzajów złośliwego oprogramowania: REMCOS RAT, QUASAR RAT, VENOM RAT, REMOTE UTILITIES i LUMMASTEALER” – wskazano w raporcie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].