Cyberbezpieczeństwo
Powódź 2024. Uwaga na fałszywe Alerty RCB
W związku z dramatyczną sytuacją powodziową na południu Polski znaleźli się oszuści, którzy niestety żerują na nieszczęściu innych. Cyberpolicja ostrzega przed fałszywymi alertami RCB oraz zbiórkami, których celem jest w praktyce wyłudzenie pieniędzy.
Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, scammerzy wykorzystują trudną sytuację w regionach Polski objętych powodzią i próbują oszukać Polaków. Pojawiły się m.in. fałszywe posty z wizerunkiem „zaginionych dzieci”, których celem jest wyłudzenie danych.
Centralne Buro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) ostrzega także przed fejkowymi wiadomościami podszywającymi się pod RCB, przejęciami kont na social mediach i fałszywymi zbiórkiami.
Czytaj też
Fałszywe alerty RCB
„UWAGA na fałszywe wiadomości SMS, które oszuści rozsyłają, podszywając się pod Alert RCB! W wiadomościach tych umieszczone są linki, w które nie należy klikać! Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB NIE ZAWIERAJĄ LINKÓW” - podaje CBZC w swoim komunikacie.
Jak zweryfikować czy Alert RCB jest autentyczny? Najlepiej sprawdzać komunikaty na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa oraz monitorować oficjalne profile w mediach społecznościowych instytucji.
„Jeśli otrzymasz wiadomość, która wygląda jak Alert RCB, ale zawiera link lub budzi Twoje wątpliwości, prosimy, abyś nie klikał w odnośnik i nie odpowiadał na wiadomość” - przestrzega cyberpolicja.
Przed oszustwami na alert RCB ostrzega też sama instytucja:
‼️Uwaga! Fałszywe SMS-y podszywające się pod Alert RCB‼️
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) September 16, 2024
Otrzymaliśmy informacje, że rozsyłane są fałszywe wiadomości SMS, które próbują podszywać się pod Alert RCB i zawierają podejrzane linki.
Przypominamy, że prawdziwe Alerty RCB nie zawierają linków ani prośby o kliknięcie… pic.twitter.com/6PKhjeCa25
Czytaj też
Fałszywa zbiórka
Szczególna ostrożność dotyczy też fałszywych zbiórek, które pojawiają się w sieci, wykorzystując chęć pomocy powodzianom. Stąd apel o weryfikację czy dana akcja jest organizowana przez dobrze znany i zaufany podmiot, a nie jest próbą wyłudzenia - pod pozorem działań charytatywnych.
Warto też weryfikować strony internetowe oraz profile społecznościowe, na których publikowane są apele o pomoc (czy wiadomo kto organizuje zbiórkę, czy udostępnia kontakt do siebie, jak długo dana organizacja istnieje na rynku itd.).
Ostrożność trzeba też zachować w przypadku podejrzanych wiadomości e-mail, SMS-ów lub komunikatów w mediach społecznościowych. Każda pomoc jest na wagę złota, dlatego środki powinny trafić w ręce potrzebujących, a nie oszustów.
Czytaj też
Przejęcia kont na mediach społecznościowych
Kolejnym schematem oszustw przed którymi ostrzega cyberpolicja są próby przejęcia kont w mediach społecznościowych.
„W tym celu przygotowują krzykliwy nagłówek ze zdjęciem, np. dziecka lub zwierzęcia w sytuacji zagrożenia. Do wpisu dołączony jest link, w który należy kliknąć i zalogować się podając swoje wrażliwe dane. Podanie tych danych na podstawionej stronie powoduje przejęcie naszych danych do logowania” - ostrzega cyberpolicja.
Pamiętajcie, nie podawajcie loginu oraz hasła za pośrednictwem stron, które przekierowują was do panelu logowania, a nie jesteście pewni ich pochodzenia oraz autentyczności. Zwróćcie uwagę na adres strony, jej grafikę czy sensacyjny charakter treści. Fałszywe strony możecie zgłaszać za pośrednictwem oficjalnej strony CERT Polska a podejrzane SMS-y przekazywać na numer 8080.
Stan klęski żywiołowej
Przypomnijmy, że w poniedziałek 16 września Rada Ministrów na 30 dni wprowadziła stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Więcej na ten temat przeczytacie w serwisie InfoSecurity24.pl.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany