Cyberbezpieczeństwo
Posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa. Prezydent: "Współcześni agresorzy wyspecjalizowani są w zakresie cyberataków"
„Nie jest tajemnicą, że współcześni agresorzy wyspecjalizowani są w zakresie cyberataków. Dziś będziemy rozmawiać o tym, jak Polska się przed nimi zabezpiecza oraz jakie są przed nami wyzwania” - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia posiedzenia Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności w sprawie potencjalnego zagrożenia w cyberprzestrzeni.
W środę odbyło się trzecie posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, podczas którego prezydent rozmawiał m.in. z gen. bryg. Karolem Molendą o potencjalnych zagrożeniach w cyberprzestrzeni. Ma to bezpośredni związek z sytuacją na Ukrainie oraz cyberatakiem, do którego doszło we wtorek na strony ukraińskiego Ministerstwa Obrony oraz witryny tamtejszych banków, o czym informujemy Państwa na bieżąco.
"Dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności wpisuje się w trudny moment. Temat cyberbezpieczeństwa ma w tym zakresie wyjątkowy wymiar - to współczesne realne zagrożenie dla każdego państwa" - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas otwartej dla mediów części posiedzenia.
"Nie jest tajemnicą, że współcześni agresorzy wyspecjalizowani są w zakresie cyberataków. Dziś będziemy rozmawiać o tym, jak Polska się przed nimi zabezpiecza oraz jakie są przed nami wyzwania" - zaznaczył.
Jak dodał prezydent, wojny nie będą już przypominały tych, które znamy z historii, ponieważ w głównej mierze będą rozgrywały się w cyberprzestrzeni. Wskazał na m.in. zakłócenie funkcjonowania państw poprzez ataki na sieci teleinformatyczne, polegające na np. kradzieży czy szyfrowaniu danych lub wyłączaniu infrastruktury.
Gen. Molenda o pracach nad Wojskami Obrony Cyberprzestrzeni
Na posiedzenie Rady - jako Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (WOC) i dotychczasowy dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC) został także zaproszony gen. bryg. Karol Molenda.
Jako osoba, która stoi na czele polskich cyberwojsk, przedstawił informacje dotyczące filarów obrony polskiej cyberprzestrzeni, w tym m.in. programu Cyber Mil, który był realizowany od 2019 roku, a który - jak informowaliśmy kilka dni temu - ma swoją kontynuację jako program Cyber Mil 2.0.
Filarami Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni mają być m.in. "edukacja, szkolenia i trening" oraz pozyskanie nowych kadr, by zasiliły szeregi Komponentu WOC.
Czytaj też
Kolejnym, istotnym czynnikiem jest "współpraca i budowanie siły międzynarodowej", stąd do tej pory podpisano dokumenty o współpracy m.in. USA czy Izraelem, czyli krajami, które mają doświadczenie w budowie cyber wojsk czy porozumienia z Estonią oraz Koreą Południową.
Jako kolejny, ważny element gen. bryg. Karol Molenda podał "podniesienie poziomu bezpieczeństwa resortowych sieci teleinformatycznych". "Wyszliśmy z założenia, że na adwersarza poluje się w sposób aktywny, że powinno sie go rozpoznawać tak, by można było wyprzedzać jego ruchy" - zaznaczył.
Przypomniał, że dowództwo i jednostki poziomu taktycznego mają zadania z zakresu trzech obszarów: defensywne - obronne; rozpoznania oraz ofensywne - "by być zawsze gotowym do operowania w cyberprzestrzeni".
O zadaniach i postępie prac nad budowaniem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni informujemy na bieżąco na naszym portalu, zapraszamy do śledzenia.
Po zamkniętej części posiedzenia poinformujemy o dalszych ustaleniach.
AKTUALIZACJA
Jak informuje PAP, gen. Molenda przekazał, że przedstawił prezydentowi wojskowy punkt widzenia na cyberbezpieczeństwo.
Wskazał, że chodzi m.in. o projekty realizowane od 2019 roku w resorcie obrony narodowej. Wśród nich wyliczył powstanie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, skonsolidowanie wszystkich kompetencji resortu obrony narodowej w zakresie cyberbezpieczeństwa pod jednym dachem, a także powołanie komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz jednostek poziomu taktycznego.
"Biorąc pod uwagę sytuację, która ma miejsce u naszych sąsiadów, biorąc pod uwagę to, że Ukraina podlega ciągłym atakom z wykorzystaniem cyberprzestrzeni, również poruszyliśmy kwestie naszej odporności w tym zakresie i budowania naszych kompetencji, co do przeciwdziałania podobnym atakom na ewentualną infrastrukturę naszego kraju" - cytuje Dowódcę Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni PAP.
Czytaj też
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany