Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Porozumienie UKE i KNF. Współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa

Podpisanie porozumienia między UKE a KNF w sprawie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa
Podpisanie porozumienia między UKE a KNF w sprawie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa
Autor. UKE.gov.pl

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacek Oko oraz Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, podpisali w imieniu obu instytucji porozumienie, które zakłada współpracę na rzecz zwiększenia poziomu cyberbezpieczeństwa.

Reklama

Dokument podpisany przez obie instytucje ma dotyczyć współdziałania w ramach zapewnienia bezpieczeństwa teleinformatycznego, zwalczania rosnącej skali zagrożeń ze strony cyberprzestępców oraz bezpieczeństwa użytkowników usług telekomunikacyjnych i finansowych. Oficjalne porozumienie ma pozwolić na podejmowanie wspólnych działań „na rzecz podnoszenia poziomu cyberbezpieczeństwa w Polsce” - poinformował Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Reklama
Reklama

Współpraca ma dotyczyć również wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń w zakresie technik i rozwiązań cyberbezpieczeństwa. Podmioty mają także działać w obszarze budowania świadomości o cyberbezpieczeństwie, jak też badań i rozwoju innowacji w tej dziedzinie.

Czytaj też

Wspólna wymiana informacji

UKE i KNF mają również wymieniać się informacjami na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni, cyberataków, domen dystrybuujących złośliwe oprogramowanie lub wykorzystywanych w działaniach cyberprzestępców.

Mają także przekazywać sobie informacje na temat wskaźników kompromitacji (Indicators of Compromise), adresów e-mail oraz domen, wykorzystywanych w kampaniach phishingowych oraz informacji uzyskanych w ramach analizy jawnych źródeł (OSINT), które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo sektora finansowego lub telekomunikacyjnego.

W lutym br. prezes UKE podpisał też porozumienia w zakresie cyberbezpieczeństwa m.in. z Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, a w lipcu br. z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową – Państwowym Instytutem Badawczym.

Czytaj też

/NB

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama