Cyberbezpieczeństwo
Polska dołącza do amerykańskiej koalicji. Chodzi o oprogramowanie szpiegujące
Afera Pegasusa pokazała konieczność uregulowania podejścia do oprogramowania szpiegującego. Komercyjne narzędzia do podsłuchiwania obywateli mogą być nadużywane przez rządy, dlatego rok temu została zawiązana koalicja państw, które sprzeciwiają się stosowaniu takich rozwiązań. Teraz dołączyła do niej m.in. Polska. Co to oznacza?
Podsłuchiwanie obywateli nigdy nie było tak proste jak dziś – zdecydowana większość z nas nosi przy sobie smartfon, czyli podręczny komputer z mikrofonem i kamerką. Przy okazji afery Pegasusa wyszło na jaw, że na podsłuchu mogą być m.in. osoby ze świata polityki lub prokuratorzy. Coraz więcej demokratycznych państw dochodzi do wniosku, że takie działania muszą być stanowczo ukrócone.
Czytaj też
Rozszerzenie koalicji anty-spyware
30 marca 2023 roku Biały Dom wydał oświadczenie, które mówi o przeciwdziałaniu nadużyciom związanym z oprogramowaniem szpiegującym. Podkreślono tam niepoprawne wykorzystywanie takich narzędzi zarówno przez kraje autorytarne, jak i demokratyczne. Dokument został podpisany przez 11 państw, m.in. Wielką Brytanię i Francję. Zabrakło w nim jednak Polski.
Niecały rok później – 18 marca 2024 roku – kolejne kraje włączyły się w walkę z nielegalnym wykorzystaniem komercyjnego oprogramowania szpiegującego. Jednym z nich jest Polska.
Czytaj też
Jakie kraje walczą z oprogramowaniem szpiegującym?
Obecnie sygnatariuszami porozumienia są: Australia, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Kostaryka, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Szwecja, USA i Wielka Brytania.
Nie jest niczym nadzwyczajnym, że porozumienie zostało zawarte przez kraje demokratyczne.
Czytaj też
Jaki wpływ na bezpieczeństwo może mieć ten dokument?
Taka deklaracja to dobry krok w stronę odbudowywania zaufania społecznego do instytucji rządowych. Korzystanie z takiego oprogramowania zostało uznane za nielegalne i nie powinno powtórzyć się w krajach demokratycznych, gdzie prywatność powinna być maksymalnie poszanowana.
Zgodnie z treścią dokumentu podpisanego przez Polskę, ponowne użycie oprogramowania podobnego do Pegasusa w celach identycznych jak w przeszłości nie powinno już mieć miejsca.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].