„Aby naprawdę czynić dobro, musimy promować naukę i jej osiągnięcia” – podkreślił papież Franciszek, odnosząc się do fake newsów o COVID-19 i szczepionkach. Wskazał, że infodemia prowadzi do fali sfałszowanych, a nawet wymyślonych wiadomości o koronawirusie.„To dezorientuje czytelnika lub słuchacza” – ocenił Ojciec Święty.
Papież Franciszek zwrócił się do uczestników piątkowego spotkania, zorganizowanego przez konsorcjum „Catholic Fact-checking”, wskazując, że należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób można zająć się skuteczną komunikacją dotyczącą „problematycznych kwestii związanych z pandemią COVID-19”.
Praca dziennikarza to misja
W swojej wypowiedzi Ojciec Święty przywołał słowa św. Pawła VI zawarte w jego orędziu z okazji Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu w 1972 roku. Wówczas święty podkreślił, że wiele postaw oraz przekonań jest kształtowanych przez treści przekazywane za pomocą środków masowego przekazu. Z tego względu praca dziennikarza to coś więcej niż obserwowanie zdarzeń i raportowanie o nich, ponieważ umieszcza on informacje w pewnym kontekście. W związku z tym w tej pracy tak ważne są: uwaga, ostrożność, dokładność, weryfikacja źródeł i właściwy przekaz.
Czytaj też
Słowa na czasie
„Papież Paweł VI mówił o wiadomościach i przekazywanych informacjach, lecz jego słowa są obecnie na czasie, gdy odniesiemy się do współcześnie występującej w sieci dezinformacji” – zaznaczył Ojciec Święty. Podziękował przedstawicielom „Catholic Fact-checking” za to, że ich działalność przyczynia się do obalania fake newsów na temat szczepionek przeciwko COVID-19.
Papież Franciszek jednoznacznie ocenił, że niezbędna jest współpraca, nie tylko w kontekście walki z dezinformacją o pandemii, ale także dzielenia się wiedzą i umiejętnościami.
Czytaj też
„Aby czynić dobro, musimy promować naukę”
„Trudno nie zauważyć, że w dzisiejszych czasach poza pandemią szerzy się także >>infodemia<<, polegająca na zniekształcaniu rzeczywistości opartej na strachu” – mówił następca świętego Piotra. Zaznaczył, że prowadzi ona do fali sfałszowanych, a nawet wymyślonych wiadomości o koronawirusie (i nie tylko), które wzmacniane są wypowiedziami „ekspertów”. To tylko „dezorientuje czytelnika lub słuchacza”.
Aby naprawdę czynić dobro, musimy promować naukę i jej osiągnięcia. Papież Franciszek
Z tego względu – zdaniem Ojca Świętego – należy ściśle współpracować z naukowcami, którzy nieustannie pracują nad skutecznymi metodami walki z chorobami, w tym COVID-19. „Dotyczy to także szczepionek. Trzeba pilnie pomóc państwom, które nie mają ich wystarczająco dużo. Należy zrealizować ten cel, przyjmując dalekowzroczną perspektywę, a nie kierować się pośpiechem zamożnych krajów, które chcą zadbać tylko o swoje bezpieczeństwo” – apelował Ojciec Święty.
Dostęp do rzetelnej informacji to prawo człowieka
Według papieża bycie dobrze poinformowanym, pomoc w wyjaśnieniu sytuacji na bazie danych naukowych a nie fake newsów, jest prawem człowieka. „Rzetelne informacje muszą być przekazywane głównie tym, którzy są najbardziej bezbronni, najsłabsi i nie posiadają właściwych narzędzi” – oświadczył Ojciec Święty.
Fake newsy mają przełożenie na skalę szczepień
O skali dezinformacji na temat COVID-19 mówił m.in. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, a wcześniej szef GIS. Jak podkreślił, fake newsy dotyczące koronawirusa, szczepionek i pandemii są „ bardziej zakaźne niż Omikron”.
„To kompletna nonszalancja; opowiadanie, że nie ma czegoś takiego jak pandemia, że to fake news, że ktoś za tym stoi, że ktoś ma w tym jakiś interes, że opieka zdrowotna zarabia. To jest bardziej zakaźne niż Omikron” – mówił w Polsat News.
Niestety, ma to wymierny skutek. Jarosław Pinkas przekazał, że liczba osób wahających się czy szczepić się przeciw COVID-19, nieustannie wzrasta.
Jak informowaliśmy, według statystyk tylko w grudniu ubiegłego roku 589 z 1144 przeanalizowanych artykułów przez sieci fact-checkingowe (a więc ponad połowa – 51,5 proc.) koncentrowała się na dezinformacji związanej z COVID-19.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.