Reklama

Armia i Służby

Żandarmeria zatrzymała żołnierzy. Są zamieszani w fałszowanie certyfikatów covidowych

Autor. Mariusz Błaszczak (@mblaszczak)/Twitter

Dwóch żołnierzy Wojska Polskiego, odbywających służbę we Wrocławiu i Brzegu, zostało zatrzymanych przez Żandarmerię Wojskową w związku z podejrzeniami o ich udział w przestępstwie dotyczącym wystawiania sfałszowanych certyfikatów covidowych. „Na pewno nie było to kilka osób” - komentuje skalę procederu płk Bartosz Okoniewski, zastępca Prokuratora Okręgowego ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Jak informuje RMF24, funkcjonariusze Żandarmerii Wojskowej zatrzymali dzisiaj w godzinach porannych pięć osób, które podejrzewane są o udział w działalności przestępczej związaną z wystawianiem sfałszowanych certyfikatów, potwierdzających przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19 . Chodzi o przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za wydanie spreparowanych dokumentów. 

Wśród aresztowanych znajdują się dwaj przedstawiciele Sił Zbrojnych RP, pochodzący z Wrocławia i Brzegu. Odbywali oni służbę w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu oraz w 1. Pułku Saperów w Brzegu. Pozostałe osoby nie są związane z armią. Do zatrzymań doszło w Łódzkiem, Małopolsce, na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku - podaje RMF24. Jak dodaje, jeszcze dziś aresztowani mają być przesłuchani w prowadzącej to postępowanie Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

Czytaj też

Medialne doniesienia potwierdził płk Bartosz Okoniewski, zastępca Prokuratora Okręgowego ds. wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. W rozmowie z PAP zaznaczył, Żandarmeria działała na zlecenie prokuratury w Poznaniu. 

„Postępowanie jest prowadzone w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za wystawianie fikcyjnych zaświadczeń o odbyciu szczepienia przeciw COVID-19 ” - zaznaczył płk Bartosz Okoniewski. Mówimy więc o przestępstwie z art. 228 par. 3 Kodeksu Karnego i inne. O jak dużą skalę przestępstwa chodzi? „Na pewno nie było to kilka osób" - dodaje rozmówca PAP.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze