Reklama

Social media

Większość fake newsów, weryfikowanych w grudniu dotyczyła pandemii COVID-19

Autor. Jorg Franganillo/ Unsplash

14 organizacji należących do sieci fact-checkingowej EDMO (European Digital Media Observator) opublikowała w grudniu 2021 roku łącznie 1144 artykuły weryfikujące fakty. Po raz pierwszy ponad połowa z nich - 589 tekstów ( 51,5 proc.) koncentrowała się na dezinformacji związanej z COVID-19.

To pierwszy taki przypadek  w historii publikowania raportu, czyli od lipca 2021 roku, że fake newsy powiązane z COVID-19 stanowią większość fałszywych informacji.

Istnieją jednak znaczne różnice między organizacjami w różnych krajach, na przykład Polígrafo  z Portugalii poinformował, że w jego przypadku 40 proc. weryfikowanych publikacji było związanych z COVID-19, liczba ta wzrasta do 50 proc. dla Newtral z Hiszpanii, 60 proc. w przypadku Demagoga z Polski i 90 proc. dla AFP z Francji.

Dezinformacja odzwierciedla dokąd zmierza rzeczywistość

W grudniu, według informacji zebranych przez 14 organizacji w ramach sieci fact-checkingowej EDMO,  fake newsy w Unii Europejskiej były ukierunkowane na kampanię w sprawie najnowszych osiągnięć w zakresie szczepień i odświeżyły starsze informacje dotyczące obostrzeń, które niedawno ponownie wprowadzono w życie w kilku krajach UE, w celu powstrzymania fali mutacji Omikron.

Czytaj też

Wiele różnych fake newsów dotyczyło informacji, że:

\-Maski na twarz są niebezpieczne dla zdrowia

\-Szczepienie dzieci jest dla nich niebezpieczne i nie chroni starszych

\-WHO twierdzi, że trzecie dawki szczepionek nie są bezpieczne

\-Szczepionki są nieskuteczne: większość pacjentów na OIOM jest zaszczepiona

\-Liczba osób hospitalizowanych w trakcie i z powodu fali omikronowej jest taka sama, jak w latach przed pandemią z powodu sezonowej grypy

Cztery fake newsy z największym zasięgiem dotyczyły rzekomego faktu, że

\- Ursula von der Leyen poprosiła o eliminację kodeksu norymberskiego, który ustanawia pewne zasady dotyczące eksperymentów na ludziach, aby szczepienie na COVID-19 było obowiązkowe

\- Amerykański badacz Robert Malone przekonuje o rzekomej szkodliwości mRNA szczepionki przeciwko COVID-19 u dzieci

\- Słoweńska pielęgniarka ze szpitala uniwersyteckiego w Lublanie zrezygnowała z pracy i ujawniła tajny „kod" udowadniając, że zamiast szczepionek Covid-19 niektórzy ludzie otrzymują placebo, podczas gdy inni dostają serum, które spowoduje raka

\- Doniesienia o atakach serca wśród piłkarzy wzrosły pięciokrotnie z powodu szczepionki COVID-19

Czytaj też

Stare ale jare, czyli znane juz dobrze fake newsy

Inne, fałaszywe informacje ukazywały stare filmy i zdjęcia z pokazów i uroczystości, wyjęte z kontekstu, które jakoby pokazują ogromne demonstracje przeciwko obostrzeniom związanym z COVID-19. Utrzymywano też, że osoby zaszczepione nie mogą oddawać krwi, szczepionki zawierają tlenek grafenu, albo że mogą prowadzić do poronień. Inne fake newsy przekazywały informacje, że pandemia została zaplanowana a szczepionki nie działają lub zabijają. Fałszywe doniesienia dotyczyły także brutalności policji wobec antyszczepionkowców.

Organizacje, które przygotowały raport o dezinformacji to AFP, Correctiv, Delfi, Demagog (Polska), Ellinika Hoaxes, France Tv, Knack Magazine, Maldita, Newtral, Ostro, PagellaPolitica/Facta, Polígrafo, The Journal Fact-Check, Verificat.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama