Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ograniczenia dla oprogramowania szpiegującego. USA stawia sprawę jasno?

Autor. President Biden/Twitter

Administracja Joe Bidena ma wydać rozporządzenie wykonawcze, które ma ograniczyć używanie oprogramowania szpiegującego przez agencje federalne. Ma to dotyczyć narzędzi, które „stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa USA”.

Reklama

Z listu Departamentu Stanu i Departamentu Handlu wynika, że planowane rozporządzenie ma obejmować zakaz dotyczący operacyjnego wykorzystania komercyjnego oprogramowania szpiegującego, które może „stanowić zagrożenie dla kontrwywiadu lub bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, bądź też ryzyko niewłaściwego użycia”.

Reklama

Nie określono, co kryje się pod pojęciem „niewłaściwego użycia”, ani jak należy sprecyzować „zagrożenie bezpieczeństwa” wobec państwa, co zdaniem serwisu CyberScoop informującego o sprawie – zostawia otwartą furtkę dla amerykańskiego rządu, do dalszego możliwego wdrażania oprogramowania szpiegującego.

W liście nie zawarto harmonogramu podpisania rozporządzenia wykonawczego. Ma to być odpowiedź na obawy dotyczące „nieetycznego wykorzystania” komercyjnego oprogramowania szpiegującego, wyrażone przez ponadpartyjną grupę 13 członków Stałej Specjalnej Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów.

Reklama

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu nie odpowiedziała na prośbę serwisu o komentarz.

Problem inwigilacji obywateli

FBI na początku tego roku potwierdziło, że uzyskało licencję na Pegasusa, jednak dyrektor Federalnego Biura Śledczego Christopher Wray mówił Kongresowi, że agencja nigdy nie korzystała z tego oprogramowania i „uzyskała je tylko po to, by zrozumieć, jak działa”.

Jednak – zdaniem "New York Times" – agencja była bliska wdrożenia tego narzędzia. Dowodem na tę tezę miał byc fakt, że opracowano już wytyczne dla prokuratorów federalnych dotyczące sposobu, w jaki powinno się korzystać z tego typu oprogramowania.

Pegasus a sprawa polska

Przypomnijmy, że w zeszłym roku rząd USA umieścił na tzw. czarnej liście dwie izraelskie spółki: Candiru i NSO Group – ta ostatnia to producent Pegasusa - oprogramowania, którym nielegalnie inwigilowano osoby publiczne w Europie i przede wszystkim - w Polsce.

Problem Pegausa nie dotyczy jednak jedynie naszego kraju – o wstępnym raporcie komisji śledczej Parlamentu Europejskiego w zakresie zbadania przyczyn nielegalnej inwigilacji pisaliśmy także na łamach CyberDefence24.pl, między innymi w tym materiale.

Czytaj też

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama