Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Niemiecka infrastruktura krytyczna zagrożona rosyjskimi cyberatakami

Autor. Maheshkumar Painam/ Unsplash/ Domena publiczna

Niemcy i ich infrastruktura krytyczna mogą w każdej chwili stać się celem cyberataków związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę – podaje tygodnik „Spiegel”, opierając się na specjalnym raporcie Federalnego Urzędu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (BSI). Atak ma być wymierzony w „cele o wysokiej wartości”.

Reklama

Od wybuchu wojny i początku udzielania przez Niemcy wsparcia Ukrainie, m.in. w postaci dostaw broni i sankcji wobec Rosji, cyberataki na dostawców energii i obiekty wojskowe są obecnie uważane przez służby bezpieczeństwa za największe zagrożenie dla Niemiec – pisze „Spiegel".

Reklama

Niemcy celem operacji Ghostwriter

Niemcy od dawna są przedmiotem zainteresowania grup hakerów. Krótko po rozpoczęciu wojny w Niemczech nastąpiła fala ataków, za którą miała stać grupa UNC1151 odpowiedzialna m.in. za operację Ghostwriter. Ostatnio pisaliśmy o tym, że cyberprzestępcy prowadzą kampanię phishingową i próbują uzyskać dostęp do kont pocztowych za pomocą tzw. wiadomości phishingowych.

Reklama

Jak przestrzega Urząd Ochrony Konstytucji, szczególnie dane pochodzące od urzędników lub polityków mogłyby być wykorzystywane później w kampaniach dezinformacyjnych. Istnieje również ryzyko, że napastnicy przejmą portale informacyjne lub konta dziennikarzy w mediach społecznościowych w celu rozpowszechniania fałszywych informacji – dodaje „Spiegel".

Czytaj też

USA ostrzega

Przed nasileniem ataków hakerskich w USA w związku z sytuacją w Europie Wschodniej ostrzega także amerykański urząd ds. cyberbezpieczeństwa. Na ataki rosyjskich hakerów miałaby być narażona szczególnie infrastruktura krytyczna, czyli szpitale, producenci energii, przedsiębiorstwa wodociągowe.

Czytaj też

/PAP/NB

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze