Reklama

Biznes i Finanse

USA ostrzegają przed odwetem Rosji. Apel do firm kryptowalutowych

Autor. Quantitatives/unsplash.com

Departament Skarbu USA ostrzega firmy z branży kryptowalut, aby zadbały o swoje zabezpieczenia oraz ich kontrolę. Waszyngton obawia się, że Rosja może zdecydować się na cyberataki w odpowiedzi na nałożone sankcje - informuje agencja Reutera, powołując się na swoje źródła zaznajomione ze sprawą.

Reklama

Wydane ostrzeżenie ma związek "z szeregiem sankcji wprowadzonych przez USA i ich sojuszników, które wymierzone są m.in. w rosyjskie banki, podmioty państwowe i elity po inwazji Rosji na Ukrainę" - poinformowała agencja.

Reklama

"Rządy od tygodni ostrzegały, że Rosja lub jej sojusznicy mogą przeprowadzić cyberataki w odwecie za sankcje. To skłoniło banki do zwiększenia monitoringu, planowania scenariuszy i zatrudnienia dodatkowych pracowników na wypadek nasilenia się wrogiej aktywności" - przypomniał Reuters.

Czytaj też

Rosnące ryzyko

Reklama

Agencja zwróciła uwagę, że "że amerykańskie organy regulacyjne postrzegają rozrastającą się branżę kryptowalut jako rosnące źródło ryzyka systemowego".

"Urzędnicy amerykańskiego ministerstwa skarbu prowadzą rozmowy z giełdami kryptowalut i grupami handlowymi, by zapewnić bezpieczeństwo amerykańskich aktywówcyfrowych" - twierdzi źródło Reutersa.

"Urzędnicy sygnalizują, że systemy informatyczne zostały naruszone. Chodzi o infiltrację sieci lub naruszenie danych. Dotyczy to zarówno firm kryptowalutowych jak i spółek finansowych" - dodało.

Czytaj też

Kryptowaluty to zagrożenie?

Agencja przywołała dane z badań przeprowadzonych przez University of Chicago: "Wartość wszystkich kryptowalut przekroczyła w zeszłym roku 3 biliony dolarów. W 2021 r. ok. 13 proc. a 14 proc. Amerykanów zainwestowało w aktywa cyfrowe".

"Organy regulacyjne ostrzegły, że kryptowaluty mogą stanowić zagrożenie dla szerszego systemu finansowego" - zaznaczył Reuters. "Niektórzy amerykańscy ustawodawcy wyrazili obawy, że aktywa cyfrowe mogą być wykorzystywane do omijania zachodnich sankcji, choć urzędnicy administracji prezydenta Bidena bagatelizowali to ryzyko" - napisali autorzy depeszy.

Czytaj też

UE: sankcje powinny obejmować też kryptowaluty

W środę Reuters podał informację o sankcjach UE mających objąć kryptowaluty. Zapowiedział to francuski minister finansów Bruno Le Maire ujawnił, że wśród unijnych liderów panuje duża zgoda co do tego, że kryptowaluty nie powinny być przeoczone, bo mogłyby stanowić lukę służącą do omijania sankcji nałozonych na rosję sankcji.

Przypomnijmy jednak, że główne giełdy kryptograficzne, w tym Coinbase i Binance, odrzuciły prośbę Ukrainy o zamrożenie wszystkich kont rosyjskich użytkowników. Twierdzą, że taki ruch zaszkodziłby zwykłym obywatelom i jest sprzeczny z ich ideałami.

SZP/PAP

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze