Cyberbezpieczeństwo
NASK wydaje czasopismo naukowe o cyberbezpieczeństwie
Państwowy Instytut Badawczy NASK ogłosł, że będzie wydawcą nowego, anglojęzycznego czasopisma naukowego: „Applied Cybersecurity & Internet Governance”. Rozpoczął się właśnie nabór artykułów do pierwszego wydania.
Nowe pismo ma skupiać się na problematyce cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania internetem w przestrzeni publicznej.
NASK PIB ma tym samym popularyzować studia i analizy dotyczące cyberprzestrzeni. "Intencją wydawcy jest kształtowanie dyskursu i wielowymiarowej wymiany doświadczeń z zakresu informatyki, cyberbezpieczeństwa" - podano w komunikacie.
"Misją NASK jako Państwowego Instytutu Badawczego jest również rozwój nauki. Chcemy to robić we współpracy z międzynarodowym środowiskiem ekspertów. Stąd pomysł na utworzenie interdyscyplinarnej platformy wymiany myśli i doświadczeń w postaci rocznika ACIG. Prace publikowane w naszym czasopiśmie będą podejmowały kwestie związane m.in. z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem oraz zarządzaniem internetem" – skomentował Wojciech Pawlak, dyrektor NASK.
Czytaj też
Tematyka pisma
Publikowane analizy naukowe mają wyjaśniać zjawiska, które są powiązane z coraz większą zależnością od stosowania nowych technologii oraz wdrażaniem skutecznych regulacji w zakresie rozwoju i ochrony cyberprzestrzeni.
Czasopismo ma też zapewnić "nowe spojrzenie na rosnące spektrum procesów i zjawisk w obszarze bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni".
Tematy, jakie będą poruszane w piśmie mają skupiać się na takich zagadnieniach jak m.in. bezpieczeństwo sieci i infrastruktury krytycznej, potencjał Internetu Rzeczy (IoT), rozwój sztucznej inteligencji (AI), infrastruktura cyfrowa, walka z cyberprzestępczością, edukacja o cyberbezpieczeństwie, prawne aspekty bezpieczeństwa informacji.
Czytaj też
Redaktor naczelną dr hab. Aleksandra Gasztold
Redaktor naczelną rocznika jest dr hab. Aleksandra Gasztold, prof. UW, doradca dyrektora NASK ds. publikacji naukowych. W Międzynarodowej Radzie Czasopisma zasiadać mają eksperci, reprezentujący środowisko naukowe z wielu krajów.
"Nasza wiedza o cyberprzestrzeni to często zbiór zdań prawdziwych i fałszywych. Celem nauki natomiast jest poznanie tych prawdziwych oraz stworzenie możliwości rozwoju dla jeszcze nieobecnych w ludzkiej świadomości. Z kolei upowszechnianie w wolnym dostępie wyników naukowych jest podstawowym warunkiem promocji dyskursu o cyberprzestrzeni i nowych technologiach" – podkreśla red. naczelna ACIG dr hab. Aleksandra Gasztold.
Czasopismo wydawane będzie w języku angielskim, złożone prace mają być poddawane rygorystycznej ocenie w ramach procesu „double-blind peer review”.
Studia i analizy przyjmowane są do 30 września 2022 r. za pomocą panelu publikacyjnego: acigjournal.com. Publikacja pierwszego numeru zaplanowana jest jeszcze w tym roku.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].