Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Masz antywirusa Avast? Wyciek danych użytkowników

Użytkownicy programu antywirusowego Avast otrzymali informację o wycieku ich danych.
Użytkownicy programu antywirusowego Avast otrzymali informację o wycieku ich danych.
Autor. Logo firmy Avast

Użytkownicy programu antywirusowego Avast otrzymali informację o wycieku ich danych. „Uważaj na próby phishingu” – ostrzega firma.

Reklama

W mailu, jaki przekazał naszej redkacji jeden z użytkowników oprogramowania antywirusowego Avast (który go otrzymał), czytamy, że firma informuje o wycieku danych. „Kontaktujemy się z tobą, ponieważ w ukrytej sieci pojawiły się niektóre twoje dane osobowe, takie jak imię, nazwisko i informacje kontaktowe” – brzmi ostrzeżenie.

Reklama

Firma tłumaczy to luką w zabezpieczeniach MOVEit. „Ponieważ używamy tego oprogramowania, podjęliśmy natychmiastowe działania w celu ochrony naszych systemów i oceny potencjalnych skutków tej luki. Niedawno dowiedzieliśmy się, że niektóre z twoich danych osobowych przekazanych podczas korzystania z usług Avast zostały ujawnione w ukrytej sieci” – podał w komunikacie Avast.

Wyciek ma obejmować imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz informacje o zakupionych produktach. „Nie doszło do ujawnienia żadnych informacji bankowych, numerów kart kredytowych ani danych wysokiego ryzyka, takich jak poświadczenia logowania lub dane konta” – zaznacza producent oprogramowania, dodając, że „wszystkie przypadki wycieku danych traktuje bardzo poważnie”.

Reklama

Czytaj też

Monitoring wycieku danych

Avast – w związku z wyciekiem danych – oferuje swoim klientom możliwość korzystania przez sześć miesięcy za darmo z programu BreachGuard. Służy on do monitorowania darknetu poprzez wykrywanie potencjalnych naruszeń danych i ostrzega, jeśli dane znajdą się w ukrytej sieci. Firma deklaruje, że w ciągu kilku dni wyśle instrukcje dotyczące jego instalacji.

Jednocześnie przestrzega, aby zachować czujność wobec potencjalnych prób phishingu. „Łatwiej dostępne dane osobowe, takie jak imię, nazwisko i informacje kontaktowe, można wykorzystać w połączeniu z historią zakupów do wyłudzenia danych, których ujawnienie stanowi większe zagrożenie” – podsumowano.

Luka w zabezpieczeniach MOVEit firmy Progress Software (to narzędzie służące do transferu plików) - miała dotknąć ponad 400 organizacji na całym świecie. Krytyczna podatność została oznaczona jako CVE-2023-34362. Pod koniec maja tego roku wykorzystała ją rosyjska grupa ransomware Clop.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Komentarze