Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rodzina byłego szefa CBA Pawła Wojtunika celem cyberprowokacji

Autor. geralt / Pixabay

Nieletnia córka byłego szefa CBA Pawła Wojtunika stała się ofiarą cyberprowokacji. Z jej adresu e-mail rozsyłane są wulgarne groźby karalne, których adresatami są urzędnicy państwowi. O sytuacji poinformował na Twitterze jej ojciec.

"Właśnie dowiedziałem się, że ktoś podszywa się pod moją nieletnią córkę i rozsyła mailem wulgarne groźby karalne do różnych urzędników! Wykorzystanie dzieci do tak niecnych prowokacji to moralne dno..." - napisał na Twitterze w niedzielę Wojtunik.

Córka Wojtunika najprawdopodobniej padła ofiarą spoofingu.

Zorganizowane działania

Wojtunik w rozmowie z rozgłośnią RMF FM powiedział, że jego zdaniem "to mogą być zorganizowane działania".

"Ktoś wykorzystywał dane mojej córki po to, żeby grozić urzędnikom w różnych miejscach w Polsce. Mogę powiedzieć jedynie, że to bardzo dziwny proceder, nigdy wcześniej nie miał miejsca" - mówił były szef CBA.

"Pytanie, czy jest zorganizowany i jest pod pewnym patronatem niektórych sił politycznych, czy jest to typowa działalność hakerska" - zwrócił uwagę Wojtunik i dodał, że "jako policjant nie pamięta tak zorganizowanego, szerokiego procederu przy wykorzystaniu - co znamienne - rodzin osób niesprzyjających władzy".

Nie tylko Wojtunik

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy w naszym serwisie o przypadkach wykorzystania do podobnych działań numerów telefonów żony senatora Krzysztofa Brejzy - Doroty, a także córki adwokata Romana Giertycha - Marii .

Sprawcy podszywający się pod numery telefonów obu kobiet wysyłali fałszywe alarmy bombowe do szpitali .

Krzysztof Brejza i Roman Giertych znajdują się wśród osób, wobec których według kanadyjskiego Citizen Lab wykorzystywany był nielegalnie pozyskany przez polskie władze system do inwigilacji Pegasus .

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama
Reklama