KE przyjęła projekt ws. budowy gigafabryki AI

Od ogłoszenia projektu Gigafabryk AI w Polsce nie minął miesiąc, a już otrzymujemy kolejne informacje. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski poinformował o nowych ustaleniach w tej sprawie.
Jak informowaliśmy na łamach Cyberdefence24.pl, 20 czerwca br. międzynarodowe konsorcjum pod przewodnictwem Polski złożyło do Komisji Europejskiej wniosek w sprawie budowy Baltic AI GigaFactory. W skład projektu mają wejść państwa bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia.
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało naszej redakcji, że potencjalnymi lokalizacjami Gigafabryk AI są duże ośrodki miejskie, a do jej zasobów dostęp będą mieli również zwykli obywatele.
Czytaj też
Komisja Europejska przyjęła projekt
Wiceminister Dariusz Standerski ogłosił, że Komisja Europejska przyjęła projekt ws. utworzenia Baltic AI GigaFactory. Rozważane są dwa modele finansowania projektu:
- Udziałowy, gdzie powstaje spółka zarządzająca gigafabryką. Udziały państw oraz firm byłby proporcjonalne do wniesionego wkładu finansowego.
- Przedpłatowy (prepaid). W tym przypadku firmy wnoszą wkład finansowy z góry, a w zamian otrzymują od państwa gwarancję zamówień na kwotę odpowiadającą ich inwestycji.
Jak informuje Interia Biznes, mówimy o projekcie wartym 3 mld euro. Według zaleceń KE, 65% tej kwoty powinno pochodzić z sektora prywatnego, a 35% z Komisji Europejskiej i państw członkowskich. Przedstawiciel resortu przekazał, że prowadzone są negocjacje, mające na celu ograniczenie zaangażowania środków publicznych, co pozwoli na mniejsze obciążenie budżetu państwa.
Ruszają prace nad projektem
Polska, Litwa, Łotwa i Estonia pracują nad regulaminem konsorcjum, który będzie również konsultowany z branżą.
„Wraz z partnerami wynegocjowano by gigafabryka wspierała szeroko rozumiany sektor finansowy, bankowy i ubezpieczeniowy, ochronę zdrowia, sektor farmaceutyczny, automatyzację produkcji, sektor transportowy i logistyki” - wskazuje Interia Biznes.
Konsorcjum zmierza do tego, aby ostateczny wniosek o gigafabrykę AI, został złożony w grudniu.
Czytaj też
Gigafabryka = gigantyczne ilości energii
Dariusz Standerski, odwołując się do uwag posła Zyski, wskazał, że w najbliższych latach, AI będzie odpowiadać za rosnący udział w zużyciu energii elektrycznej z ok. 2 proc. do ok. 4 proc.
„Ministerstwo Cyfryzacji nawiązało współpracę z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE), aby »zadbać o kwestie cyberbezpieczeństwa sieci« oraz zastosować rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną” - informuje Interia Biznes.
Stworzenie Gigafabryki AI to szansa dla Polski w walce o zaznaczenie swojej obecności na rynku sztucznej inteligencji. Ma się stać ważnym centrum technologicznym w regionie.
Jak zaznaczył resort cyfryzacji w naszym artykule, „budowa będzie przebiegała etapami i potrwa kilka lat”. Natomiast sam wiceminister podkreślił, że gigafabryka AI to „przełomowa inwestycja, która może zmienić mapę rozwoju sztucznej inteligencji w Europie”.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany