Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Inicjatywa na rzecz walki z ransomware. Spotkanie w Białym Domu

Autor. Getty Images for WIRED

W przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie urzędników z 50 państw świata, którego organizatorem będzie Biały Dom. Będzie to część Międzynarodowej Inicjatywy Przeciwdziałania Oprogramowaniu Ransomware (CRI), a eksperci odpowiedzialni za cyberbezpieczeństwo będą dyskutowali, jak skuteczniej walczyć z atakami dla okupu.

Reklama

Administracja Bidena ma gościć urzędników z 50 państw i przedstawić wysiłki na rzecz walki z oprogramowaniem ransomware, co zapowiedziała w Waszyngtonie Anne Neuberger, zastępczyni doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Reklama

Celem nowej, globalnej inicjatywy liderów ds. cyberbezpieczeństwa będzie skuteczniejsze działanie na rzecz wymiany informacji o cyberzagrożeniach i o rynku oszustw kryptowalutowych, by sprawniej śledzić płatności za przestępstwa ransomware (atak dla okupu – red.).

Czytaj też

Płatność za okup ransomware

Jak podaje serwis The Record, oczekiwania dotyczące przyszłotygodniowego spotkania w Waszyngtonie obejmują m.in. zobowiązanie do wezwania państw, by te wspólnie zadeklarowały walkę z płaceniem okupów cyberprzestępcom i ustaliły jedno stanowisko w tej sprawie.

Reklama

Anne Neuberger wyraziła pogląd, że dziś nie ma jednej, globalnej normy co do tego, czy „należy płacić okup po cyberataku”. Państwa mają natomiast pracować nad jednym stanowiskiem, które oprze się na „międzynarodowym partnerstwie”.

Dodatkowo – oprócz zobowiązania do walki z ransomware – Litwa oraz Izrael mają ogłosić „platformę wymiany informacji” w oparciu o którą kraje będą szybko dzielić się informacjami po wystąpieniu poważnego incydentu.

Celem działania ma być także udostępnianie sobie informacji w sprawie portfeli kryptowalutowych, by uczynić je „bardziej przejrzystymi”. To właśnie na biznesie krypto opiera się rynek cyberprzestępców ransomware. Dane na ten temat mają zostać udostępnione departamentom skarbu (lub resortom, w zależności od państwa - red.) na całym świecie z „nadzieją, że kraje obsługujące dostawców usług, opierających się na wirtualnych aktywach mogą to zablokować” – zaznaczyła Anne Neuberger.

Zobowiązania za zeszły rok

Na początku listopada 2022 roku w Waszyngtonie także odbył się Szczyt Counter Ransomware Initiative, w którym wzięli udział przedstawiciele 37 krajów z całego świata. Nasz kraj reprezentował wtedy Janusz Cieszyński, ówczesnt sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM (obecnie wciąż minister cyfryzacji).

Państwa obecne na szczycie - w tym Polska - zobowiązały się m.in. do pociągnięcia do odpowiedzialności podmioty, które stosują oprogramowanie ransomware wobec innych; zwalczania cyberprzestępców poprzez wdrażanie i egzekwowanie środków przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu; zakłócania działalności podmiotów atakujących ransomware, postawienia ich przed sądem czy współpracy w zakłócaniu działania tego złośliwego oprogramowania.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama