Cyberbezpieczeństwo
Huawei wspiera Rosję w obronie przed hakerami? Firma odpowiada: „To fake news”
Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei miał zdaniem Daily Mail pomagać w ustabilizowaniu rosyjskiej infrastruktury teleinformatycznej po cyberatakach, do jakich dochodziło w ostatnich dniach. Firma zaprzeczyła tym informacjom i nazwała je „fake newsem”.
Rosja zmaga się z cyberatakami od pierwszego dnia inwazji na Ukrainę, działania w tej sprawie podejmują grupy haktywistów, które wypowiedziały cyberwojnę Putinowi. Rozmawialiśmy w tej sprawie m.in. z przedstawicielem Anonymous, a także Georgian Hackers Society (GNG) i Against the West.
Czytaj też
Jak poinformował Daily Mail, Huawei miał „pospieszyć na pomoc Rosji”, aby wesprzeć i ustabilizować tamtejszą sieć internetową po atakach hakerskich. W tym celu gigant miałby rzekomo wykorzystać swoje centra badawcze do przeszkolenia 50 tys. technicznych ekspertów w Rosji, by pomogli oni w zwalczaniu zakłóceń internetu.
Od czasu inwazji na Ukrainę rosyjskie rządowe i medialne strony internetowe były wielokrotnie zakłócane przez podejrzane cyberataki ze strony grup APT.
W raporcie, który pojawił się w chińskim portalu informacyjnym, ale został usunięty i na który powołuje się brytyjska gazeta stwierdzono, że Huawei wykorzysta swoje ośrodki badawcze do przeszkolenia „50 tys. technicznych ekspertów w Rosji”.
We wpisie na Twitterze Huawei Polska czytamy jednak, że firma stanowczo zaprzecza tym informacjom: „Huawei informuje, że publikacja Daily Mail na temat firmy to fake news. Zawarte w niej informacje są nieprawdziwe”.
Huawei w Polsce
Przypomnijmy, że w Polsce nadal nie uchwalono nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa a w tym kontekście wiele kontrowersji wzbudzała rola Huawei i tego czy zostanie on uznany za tzw. dostawcę wysokiego ryzyka.
Czytaj też
Nowelizacja zakłada, że minister właściwy ds. informatyzacji będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania dotyczącego uznania określonego dostawcy sprzętu lub oprogramowania za „dostawcę wysokiego ryzyka”. Ma się to odbywać w imię „ochrony ważnego interesu państwowego”. Wszczęcie postępowania uruchamiane jest z urzędu lub na wniosek przewodniczącego Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa.
„To ewidentna dyskryminacja, naruszającą międzynarodowe umowy handlowe i regulacje dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej, skopiowana z poprzedniej wersji ustawy” – przekazywał nam kilka miesięcy temu Huawei Polska.
W poniedziałek chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi oświadczył, że „przyjaźń Chin z Rosją jest solidna jak skała”.
AKTUALIZACJA (8.03).
We wtorek opublikowano oświadczenie firmy, która określa, że publikacja Daily Mail opierała się na "przeinaczonych i fałszywych źródłach".
Stanowisko Huawei ws. ostatnich doniesień. pic.twitter.com/GFOaQHXWUV
— Huawei Polska (@PolskaHuawei) March 8, 2022
/NB
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.