Cyberbezpieczeństwo
Hinduscy hakerzy wykradli dane z kobiecego uniwersytetu
Na jednym z kanałów na Telegramie upubliczniono wiele danych osobowych studentek i pracowników jednej z uczelni wyższych w Bangladeszu. Atak przypisują sobie cyberprzestępcy z Indii.
W plikach znajdują się 2554 rekordy zawierające dane studentek oraz 44 linijki z danymi pracowników uczelni, głównie wykładowcami. Informacje o studentkach są bardzo szczegółowe – można znaleźć wśród nich m.in. zarobki rodziców, wyznawaną religię czy stan cywilny. Oprócz nich hinduscy cyberprzestępcy upublicznili również zdjęcia wszystkich pracowników oraz 566 studentek.
Dane pracowników
Incydent dotyczy kobiecego uniwersytetu Govt. Sheikh Fazilatunnesa Mujib Mohila College zlokalizowanego w mieście niepodoal Dhaki, stolicy kraju. Wśród zatrudnionych osób znajdują się zarówno kobiety i mężczyźni.
Tabela z danymi pracowników składa się m.in. z następujących kolumn:
- Imię i nazwisko (po bengalsku)
- Data rozpoczęcia pracy
- Płeć
- Numer telefonu
- Adres e-mail
- Adres zamieszkania
- Stanowisko pracy
Czytaj też
Dane studentek
Najbardziej przerażający jest wyciek bardzo szczegółowych danych 2554 studentek. Cyberprzestępcy opublikowali takie informacje jak m.in.:
- Imię i nazwisko (po angielsku i bengalsku)
- Data urodzenia
- Numer telefonu
- Imiona oraz nazwiska rodziców (po angielsku i bengalsku)
- Wykształcenie oraz zawody rodziców
- Zarobki rodziców
- Odpowiednik PESEL rodziców
- Daty urodzenia rodziców
- Numery telefonów rodziców
- Religia
- Stan cywilny
Należy wspomnieć, że niestety w wielu przypadkach dochód matki jest równy zeru.
Czytaj też
Inne dane
W pliku backup 2024-03-08.sql można również znaleźć logi zawierające adresy IP wraz z przeglądarką i systemem operacyjnym. Najprawdopodobniej dotyczą odwiedzin strony internetowej uczelni, lecz nie można tego stuprocentowo potwierdzić.
Podsumowanie
Wycieki danych studentów i pracowników uczelni nie są niczym nowym. We wrześniu na łamach naszego portalu opisywaliśmy atak RansomHub na malezyjską filię australijskiej uczelni.
Czytaj też
Polskie uniwersytety również zostały w tym roku zaatakowane przez cyberprzestępców. W styczniu ofiarą ataku padł Uniwersytet Zielonogórski, zaś w sierpniu 2023 r. zaatakowana została Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany