Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Główne wątki fake newsów w social mediach: pandemia i Ukraina

covid wojna ukraina
Autor. libkos/Euromaidan Press (@EuromaidanPress)/Twitter / Agência Brasília/Wikimedia Commons/CC2.0 / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

W ostatnim tygodniu główne narracje dezinformacyjne skupione były na kwestiach pandemii oraz relacji polsko-ukraińskich. Podejmowano próby nagłaśniania fake newsów o np. zamiarach finansowania emerytur kombatantów UPA i OUN przez rząd w Warszawie.

Reklama

Zespół NASK wskazuje, że w ubiegłym tygodniu prym wiodła dezinformacja o rzekomej "ukranizacji Polski". Pojawiały się wpisy dotyczące "celowego dążenia do połączenia narodów polskiego i ukraińskiego", a to wszystko kosztem Polaków.

Reklama

Jako przykład w fake newsach przytacza się programy socjalne, jak 500 zł na leki czy tzw. 500+ (na dziecko), które mają powstrzymywać obywateli Ukrainy przed powrotem do ojczyzny.

"Pojawiły się również informacje, wywołujące emocje, jakoby polski rząd miał zamiar finansować emerytury kombatantów, którzy są weteranami OUN i UPA. Często przejawiającą się narracją jest sugerowanie, że Polacy są obywatelami drugiej kategorii" - wskazują specjaliści.

Reklama

Czytaj też

Pandemia pozostaje tematem

Eksperci zwracają również uwagę, że na platformach społecznościowych cały czas przybywa wątków odnoszących się do pandemii COVID-19.

Dezinformujące treści sugerują, że m.in. szczepienia oraz inne środki ochronne przeciwko koronawirusowi są nieskuteczne i szkodliwe. Ponadto, krążą wpisy mówiące, że amerykańskie firmy ubezpieczeniowe odnotowały rzekomo 40-procentowy wzrost śmiertelności u osób w wieku 18-40 lat, który nie ma wyjaśnienia. A to oznacza, że to wynik szczepień na COVID-19. "Wciąż podważa się wiarygodność ekspertów i lekarzy" - alarmuje NASK.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze