Cyberbezpieczeństwo
FBI: Cyberprzestępczość w 2022 roku przyniosła prawie 7 miliardów dolarów strat
Według wyliczeń FBI, koszty związane z cyberprzestępczością w USA w 2022 roku wyniosły 6,9 miliarda dolarów. Czy istnieje realna szansa na to, żeby w roku 2023 udało się skutecznie ograniczyć straty związane z działalnością internetowych oszustów?
Dziennikarze serwisu Venture Beat przedstawili wyniki analizy stworzonej wespół z ekspertami firmy Google. Przyjrzeli się w niej prognozom dotyczącym cyberbezpieczeństwa na rok 2023. Według ich przewidywań, metody wykorzystywane przez cyber-oszustów będą ewoluować, a zagrożenia w sieci nie będą niestety maleć.
Pierwszym, podstawowym wnioskiem wspomnianej analizy jest stwierdzenie, że nadal ogromną popularnością będą cieszyć się ataki związane z tożsamością i uwierzytelnianiem. Według ekspertów Google'a, cyberprzestępcy nie przestaną podejmować prób kupowania danych uwierzytelniających w tzw. podziemiu.
Nie zmniejszą się także próby ataków typu ransomware. Zdaniem Royala Hansena, wiceprezesa ds. prywatności, bezpieczeństwa i ochrony w Google, nie spadnie intensywność ataków zarówno na sektor publiczny, jak i na użytkowników prywatnych.
Czytaj też
Kolejnym elementem wymienianym przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa jest rosnące ryzyko dot. coraz szerszego przejmowania kluczy dostępu. Wiele wskazuje na to, że popularnością nadal będzie cieszyć się metoda phishingu.
Czytaj też
Rok 2023 może być też rokiem, w którym nie spadnie zainteresowanie usługami hakerów do wynajęcia i dostawcami oprogramowania szpiegującego. Gwałtownie wzrosną także ataki wykorzystujące ponownie użyte hasła oraz wszystkie formularze, w które wpisujemy swoje ważne (data urodzin, adres, itd.)
Czytaj też
Niezależnie od tego, na ile podane przewidywania okażą się być realne, warto mieć świadomość tego, że zagrożenia w sieci nie będą maleć. Ich ewolucja może tylko postępować, a to będzie z kolei prowadzić do – prawdopodobnie – coraz skuteczniejszego i bardziej kosztownego uprzykrzania życia wielu instytucji i osób prywatnych.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].