Reklama

Cyberbezpieczeństwo

#CyberMagazyn: Gdzie można studiować cyberbezpieczeństwo?

Jakie uczelnie oferują w Polsce studia z cyberbezpieczeństwa?
Jakie uczelnie oferują w Polsce studia z cyberbezpieczeństwa?
Autor. Felicia Buitenwerf/ Unsplash

Już wkrótce, 9 lipca 2024 roku, tegoroczni maturzyści poznają wyniki egzaminu dojrzałości. Dla tych, którzy zdecydują się kontynuować edukację na uczelniach wyższych, nadchodzi kluczowy moment wyboru kierunku studiów i uczelni. To istotna decyzja, która wpłynie na ich przyszłą karierę zawodową i rozwój osobisty. Gdzie mogą studiować osoby zainteresowane cyberbezpieczeństwem?

Oczywiście nie tylko maturzyści stoją przed możliwością rozpoczęcia studiów w cyberbezpieczeństwie. Coraz więcej osób decyduje się na zmianę kariery zawodowej, rozwój nowych umiejętności lub poszerzenie swojej wiedzy poprzez wybór studiów skoncentrowanych na tej tematyce.

Warto zauważyć, że jeszcze kilka lat temu Cyberbezpieczeństwo nie było odrębnym kierunkiem studiów, a raczej specjalizacją w ramach szerzej zakrojonych programów informatycznych. Dynamiczny rozwój technologii oraz rosnące zagrożenia w sieci sprawiły jednak, że cyberbezpieczeństwo stało się samodzielną i niezmiernie ważną dziedziną, wymagającą specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Dzięki temu obecnie studenci mają możliwość zgłębiania tej tematyki na dedykowanych kierunkach, które oferują kompleksowe przygotowanie do pracy w tej branży.

Poniżej przedstawiamy zestawienie wybranych uczelni oferujących studia z zakresu cyberbezpieczeństwa, zlokalizowanych w największych miastach Polski.

Czytaj też

Reklama

Studia I stopnia

Na początku skupimy się na studiach I stopnia. Jak można zauważyć, stosunkowo niewiele uczelni w Polsce oferuje Cyberbezpieczeństwo jako oddzielny kierunek. Osoby zainteresowane tą dziedziną mają możliwość wyboru studiów inżynierskich lub licencjackich, dostępnych zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym.

Studia 1 stopnia
Studia 1 stopnia
Autor. Anna Malenko

Czytaj też

Reklama

Studia II stopnia i podyplomowe

Jeśli chodzi o ofertę dla osób, które posiadają już dyplom ukończenia studiów wyższych, jest ona znacznie bogatsza, szczególnie w zakresie studiów podyplomowych. Uczelnie oferują różnorodne programy podyplomowe, które pozwalają na zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności praktycznych w stosunkowo krótkim czasie.

Studia II stopnia i podyplomowe
Studia II stopnia i podyplomowe
Autor. Anna Malenko
Studia II stopnia i podyplomowe cz. 2
Studia II stopnia i podyplomowe cz.2
Autor. Anna Malenko
Studia II stopnia i podyplomowe cz. 3
Studia II stopnia i podyplomowe cz. 3
Autor. Anna Malenko

Studia podyplomowe MBA - Zarządzanie cyberbezpieczeństwem można odbyć także na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (WAT).

Czytaj też

Reklama

Cyberbezpieczeństwo jako specjalizacja

Warto pamiętać, że istnieje również możliwość studiowania Cyberbezpieczeństwa jako specjalizacji w ramach szerszego kierunku (najczęściej jest to Informatyka). W tym modelu edukacyjnym studenci najpierw zdobywają szeroką wiedzę z zakresu informatyki, obejmującą programowanie, bazy danych, sieci komputerowe oraz inne kluczowe obszary.

Dopiero na późniejszym etapie studiów wybierają specjalizację z Cyberbezpieczeństwa, skupiając się na zaawansowanych zagadnieniach związanych z ochroną danych, kryptografią, analizą zagrożeń oraz zarządzaniem bezpieczeństwem systemów informatycznych. Taki model edukacji pozwala studentom zdobyć solidne podstawy informatyczne, jednocześnie specjalizując się w kluczowych aspektach bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Oba podejścia – samodzielny kierunek oraz specjalizacja w ramach szerszego programu – mają swoje unikalne zalety i mogą być odpowiednie w zależności od indywidualnych potrzeb i celów edukacyjnych studentów. Wybór jednej z tych ścieżek zależy od preferencji dotyczących zakresu wiedzy oraz specjalizacji, jaką student chce osiągnąć.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama