Cyberbezpieczeństwo
Chiny ograniczą internet dla dzieci. Na czym polega „tryb niepełnoletni”?
Chiński rząd chce monitorować, ile czasu w internecie spędzają dzieci. Nowy projekt władz ma też dotyczyć treści, do których dostęp mają najmłodsi użytkownicy.
Propozycja Cyberspace Administration of China (CAC) polegać ma na wprowadzeniu blokad, które ograniczą u dzieci (do lat 18) korzystanie z internetu w smartfonie do maksymalnie dwóch godzin dziennie.
Według nowych przepisów, do których dotarł portal Gizmodo, nieletni nie będą mieć dostępu do swoich urządzeń mobilnych pomiędzy 22:00 a 6:00. Ograniczenia będą uwzględniać też kategorie wiekowe. Zgodnie z propozycją, dzieci, które mają mniej niż 8 lat będą mogły korzystać ze smartfonów do 40 minut dziennie. Dzieci w wieku 8-16 lat będą mieć godzinę, a dla nastolatków w wieku 16-18 lat przewidziano maksymalnie dwie godzinny dziennie.
Aby taka opcja mogła zadziałać, potrzebna będzie „współpraca" z rodzicami. To oni będą odpowiedzialni za aktywację trybu nieletniego na swoich urządzeniach. W momencie, gdy ich dziecko przekroczy ustalony limit czasowy obecności w internecie, to rodzic zostanie o tym fakcie automatycznie poinformowany na swoim urządzeniu.
Czytaj też
Realna walka z problemem?
Pomysł na pierwszy rzut oka wydaje się rozwiązaniem rozsądnym. Problem uzależnienia od smartfonów staje się problemem społecznym. Coraz więcej badań jasno wskazuje na to, że nadmierne surfowanie po internecie ma swoje negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Więcej na ten temat rozmawialiśmy w „Pułapkach sieci" w rozmowie z prof. Moniką Przybysz (UKSW). „Jeśli ktoś korzysta ze smartfona w sposób nałogowy, powyżej trzech godzin dziennie to u takiego człowieka (szczególnie dziecka) myśli samobójcze i tendencje do samookaleczenia gwałtownie rosną – mówiła nasza rozmówczyni.
Troska czy zwiększenie nadzoru?
Czy nowy projekt to rzeczywista próba zadbania o zdrowie najmłodszych Chińczyków, a może to kolejna próba zwiększenia nadzoru państwa nad obywatelem? Czy nieprzestrzeganie nowych regulacji będzie skutkować karami ze strony administracji państwowej? Jak nowe przepisy wpłyną na świadczenie usług przez dostawców internetu? Rozwojowi tej sprawy będziemy się dalej przyglądać.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany