Reklama

Polityka i prawo

Francuski rząd blokuje social media dla dzieci. Polska podąży tą samą drogą?

Fot. Arno Mikkor/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Arno Mikkor/Wikipedia Commons/CC 2.0

Francuskie przepisy zakładają m.in. zakaz zakładania kont w mediach społecznościowych u dzieci poniżej 13. roku życia. Prawo ma też pomagać w ochronie wizerunku najmłodszych w sieci. Czy podobne przepisy planuje wprowadzić polski rząd?

Reklama

2 marca Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało prawo o ustanowieniu dojrzałości cyfrowej oraz ustawę dotyczącą zwalczania nienawiści w sieci. Wcześniej, jak wskazuje „Rzeczpospolita" , do francuskiego kodeksu cywilnego dodano zapis dotyczący życia prywatnego dzieci. Rodzice będą odtąd prawnie zobligowani do zagwarantowania dzieciom poszanowania ich praw do swojego wizerunku. A z tym, jak pokazują wyniki, jest jak na razie spory problem.

Reklama

Jak podaje „Euronews" ponad połowa rodziców udostępnia zdjęcia swoich dzieci w internecie, a 90 proc. z nich udostępnia zdjęcia dzieci zanim te skończą 5 lat. Średnio zdjęcia dziecka do 13 roku życia są udostępniane w sieci około 1300 razy. Dane pochodzą z raportu Children's Commissioner .

Czytaj też

Co zrobi Departament Cyfryzacji?

Czy w ślad za nowymi francuskimi przepisami pójdą również polscy urzędnicy? O ewentualne plany w tym kontekście zapytaliśmy Departament Cyfryzacji KPRM. „(...) Bez regulacji na poziomie całej Unii Europejskiej Polska jako kraj członkowski nie ma możliwości skutecznego wyegzekwowania od platform, które funkcjonują poza naszym krajem, wdrożenia takich usług" – usłyszeliśmy od Cyfryzacji KPRM.

Reklama

Jednocześnie otrzymaliśmy informację, że Departament w 2022 roku zaproponował rozwiązanie, które będzie można wdrożyć na poziomie krajowym. Chodzi tu o projekt ustawy o ochronie małoletnich przed dostępem do nieodpowiednich treści w internecie, o którym wiele pisaliśmy na naszych łamach.

W ramach tego projektu każdy operator dostarczający internet ma być zobowiązany do umożliwienia rodzicom zainstalowania bezpłatnej blokady dostępu dzieci do treści pornograficznych. Więcej na temat ustawy m.in. TUTAJ .

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze