Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ataki na Rosję. Kłamstwa hakerów

Zmiana władzy w Syrii skutkuje nowymi celami "ataków"
Zmiana władzy w Syrii skutkuje nowymi celami "ataków"
Autor. pixabay.com

Ostatnie wydarzenia w Syrii skutkowały obaleniem rządu Baszszara al-Asada, który był jawnie wspierany przez Rosję. Grupa sympatyzująca z nowymi syryjskimi władzami twierdzi, że zaatakowała sześć rosyjskich organizacji, lecz to nie jej członkowie wykradają dane.

Wydarzenia na świecie bezpośrednio oddziałują na haktywistów, hakerów i cyberprzestępców, co dobrze pokazują ataki grup powiązanych z Federacją Rosyjską na polskie organizacje. Jedną z nich jest RansomHub, który zaatakował m.in. Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie czy Powiatowy Urząd Pracy w Policach. Tym razem to właśnie rosyjskie organizacje padają ofiarami ataków, lecz nie ze strony osób wprost popierających syryjski HTS.

Czytaj też

Reklama

Cele i „dowody” ataków

Według hakerów wspierających nowe władze w Damaszku, ofiarami ataków padło sześć rosyjskich organizacji: cian(.)ru, s-zdorovie(.)ru, volgmed(.)ru, p-in(.)ru, nanocad(.)ru i themoscowcity(.)com. Wspomniane firmy przetwarzają dane milionów Rosjan.

Na pierwszy rzut oka informacje przekazywane przez grupę wyglądają na prawdziwe – zawierają autentycznie wyglądające próbki danych. Wystarczy jednak wyszukanie nazwy danej organizacji wraz z słowem „leak” (ang. wyciek) aby przekonać się, że jej członkowie… po prostu przekleili informacje z jednego z największych forów hakerskich, informując sześć godzin wcześniej o „wielkim ataku na rosyjski reżim terrorystyczny”.

Wpisy na Telegramie o atakach
Wpisy na Telegramie o atakach
Autor. Telegram haktywistów
Wybrane wpisy dotyczące ataków
Wybrane wpisy dotyczące ataków
Autor. x.com/DailyDarkWeb oraz Google

Czytaj też

Reklama

Podsumowanie

Zawsze należy weryfikować źródło wycieku danych. Przypisywanie sobie działań innych cyberprzestępców lub przecenianie swoich zdolności nie jest odosobnioną praktyką wśród wielu „hakerów” na Telegramie. Pamiętajcie, że wiarygodność próbki danych nie zawsze oznacza, iż ktoś dotarł do informacji po raz pierwszy.

Czytaj też

Zdarzają się jednak udane ataki grup sympatyzujących z krajami arabskimi również na polskie organizacje, co opisywaliśmy na łamach naszego portalu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama