Polityka i prawo
Cyberataki z USA przeciwko koreańskim rakietom?
Stany Zjednoczone zaangażowały się w kampanię w cyberprzestrzeni wymierzoną w program rakietowy Korei Północnej - podaje The New York Times.
Jak donosi The New York Times, celem amerykańskiej kampanii było spowolnienie opracowania przez Koreę Północną międzykontynentalnych rakiet balistycznych, mogących przenosić głowice jądrowe nad USA.
Okazało się, że północnokoreańskie rakiety podczas testów eksplodowały na wyrzutni, zmieniały wyznaczony cel lub rozpadały się w połowie lotu. Niektóre z tych wad można przypisać zaniechaniom inżynierów i armii Korei Północnej. Jednak może to być także efekt działania tajnej kampanii przeciwrakietowej Pentagonu.
Według amerykańskiej prasy decyzja poprzedniej administracji USA, aby angażować się w cyberwojny przeciwko programowi rakietowemu Korei Północnej została podjęta z uwagi na fakt, że defensywna tarcza antyrakietowa nie może być jedynym środkiem przeciwdziałania. Podjęto bowiem próbę zwalczenia zagrożenia rakietowego jeszcze przed wystrzeleniem pocisków, i to za pomocą środków niekonwencjonalnych.
Czytaj także: Hakerzy włamali się na konto wiceprezydenta USA
Jak informuje The New York Times, USA już wcześniej, we współpracy z Izraelem, używać miał podobnych taktyk w celu zniszczenia irańskiego programu nuklearnego. W przypadku broni rakietowej Korei Północnej stało się to jednak dużo bardziej skomplikowane z uwagi na poziom technologicznego zaawansowania koreańskich rakiet.
Ustępując ze stanowiska, prezydent USA Barack Obama miał ostrzegać wybranego prezydenta Donalda Trumpa, że program nuklearny Korei Północnej będzie jedną z najbardziej palących kwestii, z jakimi będzie musiał zmierzyć się w najbliższej przyszłości.
Wydaje się jednak mało prawdopodobne, że doniesienia The New York Times o udanym sabotażu pocisków przy pomocy złośliwego oprogramowania są prawdziwie. Korea Północna to jedno z najbardziej odpornych na cyberataki państw na świecie z niewielką ilością połączeń internetowych. Dlatego też bardzo trudno jest zinfiltrować systemy teleinformatycznego tego państwa. W przeszłości amerykańska administracja próbowała doprowadzić do sabotażu programu nuklearnego Korei Północnej, jednak bez powodzenia. Nie udało się wprowadzić złośliwego oprogramowania do sieci.