Reklama

Strona główna

CIA i FBI badają sprawę przecieków do WikiLeaks

Fot. Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Wikipedia Commons/CC 2.0

Wspólne śledztwo ws. przecieków do WikiLeaks rozpoczęły amerykańskie agencje FBI i CIA. Śledztwo ma pomóc ustalić, kto odpowiada za nielegalne udostępnienie demaskatorskiemu portalowi tysięcy tajnych dokumentów, które ten później opublikował. O sprawie informuje serwis internetowy Washington Examiner.

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za wyciek może być jeden z setek pracowników Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) z dostępem do informacji o prowadzonej przez CIA inwigilacji. Możliwe także, że jest to zewnętrzny podwykonawca - podał Washington Examiner we wtorek.

Portal WikiLeaks w marcu opublikował wykradzione dane, które zawierały m.in. informacje o metodach inwigilacji prowadzonej przez CIA przy użyciu telefonów komórkowych, telewizorów czy komputerów. Był to jeden z najpoważniejszych incydentów związanych z bezpieczeństwem w historii CIA.

Czytaj też: Wspólna walka z cyberprzestępczością USA i Rosji. Realność czy fikcja?

Dyrektor CIA Mike Pompeo niedawno, po raz pierwszy od objęcia urzędu prezydenckiego przez Donalda Trumpa, wypowiedział się na temat portalu i jego założyciela Juliana Assange'a. „Czas, byśmy nazwali WikiLeaks po imieniu: to niepaństwowa, wroga służba wywiadowcza, często wspierana przez kraje trzecie takie jak Rosja” - powiedział. 

Podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA w zeszłym roku Trump korzystnie wypowiadał się o WikiLeaks i działalności tego portalu. CIA nie potwierdziło, czy wykradzione informacje są autentyczne. 

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze

    Reklama