Biznes i Finanse
Brazylia przeprowadziła aukcję 5G. Huawei nie dla rządu
Brazylia postanowiła zbudować osobną sieć 5G dla rządu i agencji federalnych, w której Huawei nie będzie uczestniczył. W przypadku prywatnych firm regulator pozwolił operatorom korzystać z rozwiązań chińskiego koncernu. Przeprowadzona w tym kraju aukcja okazała się być najbardziej dochodową na kontynencie.
Anatel, brazylijski regulator rynku telekomunikacyjnego, przeprowadził aukcję częstotliwości przeznaczonych do uruchomienia sieci 5G. Została ona uznana za najbardziej dochodową aukcję na kontynencie – mówimy łącznie o 8,44 mld dolarów (46,79 mld reais). W proces zaangażowanych było kilka firm. Wśród nich m.in. America Movil, Telefonica czy Telecom Italia.
Przykładowo, Claro - spółka zależna America Movil należąca do meksykańskiego miliardera Carlosa Slima, wydała najwięcej, płacąc 1,63 mld reali za kilka partii częstotliwości, w tym B1 2,5 GHz (338 mln reali). Z kolei hiszpańska Telefonica SA, zarządzająca największym brazylijskim operatorem sieci bezprzewodowej pod marką Vivo, wydała ok. 967 milionów reali, wygrywając aukcję na partię B2 o częstotliwości 3,5 GHz.
Kompromis rodzi się w bólach
Opóźnienia w przeprowadzeniu aukcji wynikały m.in. z braku porozumienia w sprawie udziały chińskiego giganta Huawei w budowie 5G w tym kraju. Nie jest tajemnicą, że Stany Zjednoczone naciskały na brazylijski rząd, aby wykluczyć koncern z przedsięwzięcia ze względów bezpieczeństwa.
Po osiągnięciu kompromisu przystąpiono do przetargu na cztery pasma: 700 MHz, 2,3 GHz, 3,5 GHz i 26 GHz.
Realne korzyści dla gospodarki
Według szacunków, 5G w Brazylii przełoży się na powstanie nowych możliwości biznesowych o wartości 1 bln dolarów w perspektywie 15 lat. Przyczyni się także do powstania 1,5 mln miejsc pracy w ciągu 4 lat.
Kluczowe firmy telekomunikacyjne w tym kraju bazują na rozwiązaniach Huawei (w ponad 50 proc.). Ich zdaniem wykluczenie chińskiego koncernu zwiększyłoby koszty związane z wymianą infrastruktury (o miliardy dolarów), które ponieśliby konsumenci.
Rząd będzie miał swoją sieć
W związku z tym, Brazylia postanowiła zbudować osobną sieć dla rządu i agencji federalnych, w której Huawei nie będzie uczestniczył.
W przypadku prywatnych operatorów telekomunikacyjnych regulator w ramach aukcji pozwolił im korzystać z rozwiązań 5G chińskiego koncernu.
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.