Reklama

Biznes i Finanse

Związek Cyfrowa Polska chce zmian w systemie zamówień publicznych

fot. hj barraza/ Unsplash.com/
fot. hj barraza/ Unsplash.com/

Związek Cyfrowa Polska chce zmian w systemie zamówień publicznych ze względu na zakłócenia w łańcuch dostaw – poinformowała w czwartek organizacja reprezentująca producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego.

Jak wynika z informacji przekazanej przez Związek Cyfrowa Polska, chodzi o zmiany regulacji, które dadzą możliwość wydłużania czasu przewidzianego na dostawy sprzętu w ramach przetargów publicznych oraz realizację tegorocznych budżetów przeznaczonych na zakupy także w pierwszej połowie 2022 roku.

Poza tym ZCP proponuje uwzględnienie wydłużonego czasu dostawy zamówienia w zawartych już umowach oraz wprowadzenie takich postępowań na zakup sprzętu elektronicznego, w których możliwe będą dostawy cykliczne i częściowe całości zamówionego asortymentu.

Problemy globalne

W komunikacie wyjaśniono, że postulaty branży to reakcja na problemy i zakłócenia w globalnych dostawach, które silnie dotykają także sektor elektroniki. W opinii ZCP przerwanie łańcuchów dostaw sprzętu elektronicznego, zwane kryzysem kontenerowym, wprost przekłada się na dostępność urządzeń nie tylko dla konsumentów, ale również na możliwość realizacji zamówień składanych w ramach przetargów przez polską administrację publiczną.

"Sytuacja na rynku jest napięta. Szacunki branżowe mówią o możliwości nawet 20-proc. podwyżek cen sprzętu elektronicznego i oczywiście o wydłużonym czasie oczekiwania na realizacje zamówień. Nadchodzący okres świąteczny jedynie zaogni problemy, z jakimi się borykamy" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik.

ZCP zaapelował, aby w miarę możliwości Urząd Zamówień Publicznych wydał zalecenia wydatkowania środków publicznych na zakup sprzętu elektronicznego w sposób uwzględniający przynajmniej jeden z proponowanych postulatów. 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama