Reklama

Biznes i Finanse

Wojna w Ukrainie. Ericsson wciąż dostarcza sprzęt do Rosji

smartfony
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Ericsson wciąż dostarcza do Rosji sprzęt dla telefonii komórkowej, pomimo wcześniej podjętego zobowiązania do wstrzymania działalności w tym kraju po inwazji sił Putina na Ukrainę – informuje dziennik „Telegraph”.

Reklama

Brytyjski dziennik, powołując się na szwedzką rozgłośnię radiową, wskazuje, że koncern złożył kilkanaście wniosków o zwolnienie z kontroli eksportu produktów dual-use (podwójnego zastosowania). Mowa o sprzęcie, który może być wykorzystywany zarówno w sektorze wojskowym, jak i cywilnym (np. GPS). 

Reklama

Szwedzkie radio zakomunikowało, że siedem wniosków Ericssona ws. eksportu zostało przyznanych. Zgoda dotyczy sprzętu dla cywilnej telefonii komórkowej. Zwolnienia wygasną z końcem roku.

„Szwedzkie i unijne władze przyznały Ericssonowi oraz innym firmom ograniczone zwolnienia dotyczące świadczenia pomocy technicznej oraz oprogramowania niezbędnego do utrzymania cywilnych, publicznych sieci telekomunikacyjnych” – cytuje stanowisko rzecznika firmy „Telegraph”. 

Reklama

Szwedzki Inspektorat Produktów Strategicznych, pełniący rolę regulatora eksportu, podkreśla, że nie wyrazi zgody na eksport do Rosji sprzętu przeznaczonego dla wojska lub urządzeń dual-use. 

Czytaj też

Szara strefa

Analityk telekomunikacyjny Paolo Pescatore z PP Foresight, w rozmowie z „Telegraphem” tłumaczy, że nałożone sankcje sprawiły, iż powstała pewna szara strefa. Nowe urządzenia nie mogą być eksportowane do Rosji, ale znajduje się tam również sprzęt zakupiony przed inwazją, który wymaga konserwacji itd. 

„Wspomniana szara strefa jest kwestią, którą należy się zająć, jeśli ma dojść do całkowitego wyjścia z rynku” – apeluje analityk. 

Czytaj też

Współpraca z Rosją

„Telegraph” przypomina, że Ericsson jest jednym z dwóch zachodnich firm – obok fińskiej Nokii – produkujących najnowocześniejsze urządzenia 5G. 

W ubiegłym roku szwedzki gigant nawiązał współpracę z rosyjskim operatorem telekomunikacyjnym MTS. Celem było uruchomienie prywatnej sieci 5G dla jednego z przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem złota. 

Brytyjski dziennik zwraca uwagę, że w kwietniu br. Ericsson poinformował, iż wstrzymuje swoją działalność w kraju Putina na czas nieokreślony. W efekcie miało dojść do zwolnienia 400 pracowników i strat rzędu 73 mln funtów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek

    NA Ukrainie !!