Reklama

Biznes i Finanse

WhatsApp i Twitter odmówiły lokalizacji danych w Rosji. Zapłacą karę 

Fot. Christian Wiediger/ Unsplash
Fot. Christian Wiediger/ Unsplash

Moskiewski sąd ukarał grzywną 4 mln rubli (ok. 54 tys. USD) WhatsAppa i 7 mln rubli (ponad 229,6 tys. USD) Twittera w związku z odmową lokalizacji danych użytkowników na terenie Rosji.

O karach poinformowała Federalna służba ds. nadzoru w sferze łączności i technologii informatycznych (Roskomnadzor). Jak oświadczono, Twitter został ukarany za powtórną odmowę lokalizacji danych osobowych na terenie Rosji. Wcześniej, w czerwcu br. koncern został ukarany grzywną w wysokości 4 mln rubli za takie wykroczenie. Dla serwisu WhatsApp jest to natomiast pierwsza grzywna za odmowę lokalizacji danych.

Krótko później Roskomnadzor poinformował, że za takie samo wykroczenie ukarany został serwis społecznościowy Facebook. Sąd w Moskwie w czwartek orzekł wobec Facebooka karę grzywny w wysokości 15 mln rubli (ponad 202,6 tys. USD).

W 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę o lokalizacji danych osobowych. Każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując serwery znajdujące się na terytorium tego kraju.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama