Meta chce, aby jej zestawy Quest były dostępne już dla 10-latków. Czy taka granica wiekowa to na pewno dobry pomysł?
Pomimo istniejących nacisków Meta planuje przeforsować, aby zestawy wirtualnej rzeczywistości Quest były dostępne już dla 10-latków. Jak na swoim blogu podała firma, jeszcze w tym roku, dzieci, które ukończyły 10 lat mają zyskać dostęp do zestawów VR Meta Quest 2 i 3. Będzie to możliwe poprzez założenie konta przez rodziców dla ich dzieci.
Czytaj też
Pozory bezpieczeństwa?
Meta zapewnia, że rodzice będą posiadać pełną kontrolę nad tym, w co angażują się ich dzieci podczas korzystania z VR. Chodzi tu zarówno o ustalanie limitów czasowych czy też ustawienie kont użytkowników mających mniej niż 13 lat jako „prywatne".
Rodzice mają też otrzymać możliwość oglądania na swoich telefonach/telewizorach treści, które w danym momencie oglądają na zestawach VR ich dzieci. W gestii rodziców ma być także ewentualna zgoda na wykorzystanie danych dziecka do ulepszenia usługi. Firma zapewnia też, że nie będzie wyświetlać reklam dzieciom w wieku 10-13 lat.
Biorąc pod uwagę fakt, że wiele badań pokazuje jasno negatywny wpływ mediów społecznościowych na zachowania i zdrowie psychiczne młodych osób, pomysł Mety – nawet jeśli opatrzony konkretnymi obostrzeniami - wydaje się być co najmniej kontrowersyjny.
Czytaj też
Rośnie sprzeciw
O tym jak media społecznościowe wpływają na dziecięcą psychikę mówiliśmy m.in. podczas ostatnich „Pułapek sieci" w rozmowie z Magdaleną Bigaj . Okazuje się zresztą, że przeciwko pewnym rozwiązaniom firmy Marka Zuckerberga protestują nie tylko psychologowie, ale także politycy.
Przykładem są tu senatorowie Partii Demokratycznej , którzy na początku tego roku wezwali Metę do zawieszenia oferowania nastolatkom aplikacji Horizon Worlds. Argumentowali to troską o zdrowie fizyczne i psychiczne młodych użytkowników VR. Obecna sytuacja pokazuje, że apele różnych środowisk nie zawsze znajdują zrozumienie u osób zarządzających firmami technologicznymi.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].\*