Reklama

Technologie

Meta negatywnie wpływa na młodych? Krytyka spadła na Zuckerberga

Fot. Pexels/Pixabay
Fot. Pexels/Pixabay

Meta zapowiada prezentację nowego zestawu VR. Do premiery Quest’a ma dojść w czerwcu, a przeciwko nowemu produktowi firmy Marka Zuckerberga już protestują amerykańscy senatorowie Partii Demokratycznej. Ich zdaniem wynalazek koncernu będzie mieć negatywny wpływ na rozwój nastolatków.

Reklama

Kilka miesięcy temu Meta informowała o planach dotyczących wprowadzenia aplikacji Horizon dla nastolatków. Horizon to aplikacja przeznaczona do metawersum, gdzie użytkownicy mogą budować i odwiedzać wirtualne światy poprzez swoje awatary.

Reklama

Krytykę strategii Mety dotyczącej premiery jej nowego urządzenia przedstawili senatorowie Ed Markey oraz Richard Blumenthal. Zdaniem polityków korzystanie z metawersum przez nastolatków stanowi dla nich zagrożenie. Dlaczego?

Przedstawiciele Demokratów powołują się na raport współtworzony przez Centrum Przeciwdziałania Cyfrowej Nienawiści (ang. Center for Countering Digital Hate) i Media Zdrowego Rozsądku (ang. Common Sense Media). Wynika z niego, że korzystanie z metawersum ma negatywny wpływ na zdrowie oczu czy pojawienie się mdłości u użytkowników. Kolejnym problem jest narażenie osoby korzystającej z VR na kontakt z przemocą lub treściami o seksualnym charakterze.

Reklama

Czytaj też

"Meta nie potrafi bronić młodych!"

"Meta nie potrafi obronić młodych ludzi na swoich platformach, dlatego też Zuckerberg nie ma prawa wciągać nastolatków w Dziki Zachód świata metawersum" – powiedział senator Markey w rozmowie z "Wall Street Journal".

Rzecznik Mety stwierdził, że narzędzie ma mieć wbudowane opcje, które umożliwią rodzicom akceptowanie lub blokowanie treści, które mógłby zobaczyć nastolatek podczas korzystania z autonomicznych gogli VR. Jego zdaniem zestaw Quest (słuchawki VR) mają oferować użytkownikom (także nastolatkom) "wspaniałe doświadczenie z odpowiednio dobranymi środkami bezpieczeństwa". Według senatorów, dotychczasowe przedsięwzięcia Mety każą patrzeć na kolejne zapowiedzi firmy z dużą dozą niepewności.

Czytaj też

"Horizon dla młodych będzie błędem"

Zdaniem senatorów Partii Demokratycznej otwarcie Horizona dla młodych Amerykanów będzie błędem. Usterki pojawiające się chociażby w Messengerze polegały na tym, że użytkownicy w wieku 6-12 lat mogli bez większego problemu obchodzić restrykcje dotyczące wieku, zyskując w ten sposób dostęp do wchodzenia w interakcje z nieznajomymi dorosłymi. Dodatkowo, politycy powiedzieli że Meta "nie zdała egzaminu" np. w sprawie blokowania reklam papierosów czy alkoholu.

Co do uwag senatorów to warto też dodać, że ich krytyka wynikała z wyników wewnętrznego researchu dokonanego przez Metę. Jak ujawnił "WSJ" raport wskazuje, że Instagram (którego właścicielem jest Meta) był "toksyczny dla nastoletnich dziewcząt". Po tych i innych oskarżeniach Meta ostatecznie zdecydowała o zawieszeniu planów dotyczących stworzenia Instagrama skierowanego bezpośrednio do dzieci.

Czytaj też

Metawersum od Zuckerberga

Do tej pory Meta wydała na metawersum 16 miliardów dolarów. Horizon pojawił się na rynku w grudniu 2021. Miesięcznie liczba aktywnych użytkowników wynosi około 200 tysięcy.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

/MG

Reklama

Komentarze

    Reklama