Reklama

Biznes i Finanse

Uruchomienie e-Urzędu Skarbowego ważnym krokiem w 2021 r.

Autor. BeatriceBB/Pixabay

„Dzięki wprowadzeniu nowych narzędzi zmieniamy nasz urząd zarówno pod kątem współpracy z podatnikami jak i pracy wewnątrz organizacji” - podkreśliła w rozmowie z PAP Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Jak dodała, jednym z najważniejszych kroków w mijającym roku było uruchomienie e-Urzędu Skarbowego.

Szefowa KAS oceniła w rozmowie z PAP, że mijający 2021 r. był kolejnym rokiem cyfryzacji KAS.

„Dzięki wprowadzeniu nowych narzędzi zmieniamy nasz urząd zarówno pod kątem współpracy z podatnikami jak i pracy wewnątrz organizacji” - powiedziała Rzeczkowska. Wyjaśniła, że chodzi o to, żeby klienci mogli jak najwięcej spraw podatkowych załatwiać przez internet natomiast pracownicy mieli do wykonania mniej czasochłonnych, powtarzalnych czynności. „Zależy nam na tym, aby KAS była przyjazną instytucją dla wszystkich” - dodała.

e-Urzęd Skarbowy. Ważny krok

Zaznaczyła, że jednym z najważniejszych kroków było uruchomienie w lutym br. e-Urzędu Skarbowego , czyli serwisu zapewniającego dostęp do wielu informacji podatkowych i usług administracji skarbowej.

„W e-Urzędzie Skarbowym udostępniamy np. usługę Twój e-PIT, która jest jedną z najpopularniejszych e-usług administracji publicznej” - powiedziała. Dodała, że z 19,6 mln deklaracji podatkowych, które Polacy złożyli za 2020 r., ponad połowę (10,1 mln) stanowiły zeznania złożone przez Twój e-PIT. O popularności serwisu e-Urząd Skarbowy - jak zauważyła - świadczy też liczba zalogowań: od uruchomienia do końca listopada zalogowano się do niego ponad 50,5 mln razy.

„Liczba ta rośnie, bo przez e-US można składać m.in. tzw. pisma ogólne, sprawdzać i płacić podatki, mandaty” - wyliczyła. Podkreśliła, że usługa ta dedykowana jest dla różnych grup: podatników, notariuszy, pełnomocników, osób czy podmiotów płacących składki i darowizny. Dodała też, że wachlarz e-usług i odbiorców będzie w 2022 roku rozszerzony.

To jednak nie wszystko

Kolejnym ważnym krokiem w procesie cyfryzacji usług KAS - jak zaznaczyła Rzeczkowska - było uruchomieniu Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

„Są to przede wszystkim usługi skierowane do naszych klientów, którzy podlegają obowiązkom celnym i podatkowym, uczestniczą w wymianie towarowej, zajmują się przemieszczaniem wyrobów akcyzowych itp.” - wyjaśniła. Dodała, że nowy portal PUESC działa od 1 lutego 2021 roku i systematycznie jest rozszerzany o nowe funkcje i usługi.

Szefowa KAS powiedziała, że serwis PUESC jest także adresowany do przedsiębiorców, którzy obsługują lub zamierzają obsługiwać klientów w procedurze TAX FREE. Przypomniała, że od 1 stycznia 2022 r. wszyscy sprzedawcy w systemie zwrotu podatku VAT podróżnym będą obowiązani do wystawiania dokumentów Tax Free w formie elektronicznej.

„Trwa rejestracja podmiotów, które będą chciały sprzedawać w systemie Tax Free po 1 stycznia 2022 r.” - powiedziała. Dodała, że w październiku 2021 r. KAS uruchomiła również system EUREKA, który ułatwia dostęp do informacji podatkowej i celnej.

Wdrożonym w tym roku przez KAS rozwiązaniem jest również e-TOLL, czyli - jak przypomniała Rzeczkowska - system poboru opłat za przejazd po płatnych drogach krajowych (dotyczy pojazdów o masie powyżej 3,5 tony) oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) pojazdów lekkich i motocykli . Wskazała, że system umożliwia opłacanie przejazdów tymi autostradami z wykorzystaniem rządowych aplikacji mobilnych e-TOLL PL BILET oraz e-TOLL PL. „Dzięki niemu od 1 grudnia 2021 r. po państwowych odcinkach autostrad można jeździć bez zatrzymywania się przed szlabanem” - dodała.

Co to w praktyce oznacza?

Pytana o efekty wprowadzonych w tym roku zmian, szefowa KAS powołała się na wyniki badania poziomu satysfakcji klientów po wizycie w urzędach skarbowych. Przypomniała, że ankiety takie zostały wprowadzone w ramach programu „Klient w centrum uwagi KAS” w kwietniu 2021 r.

„Z ankiet, które otrzymujemy wynika, że poziom satysfakcji klientów po wizycie w urzędzie skarbowym jest wysoki: np. z danych za listopad wynika, że 91 proc. respondentów ocenia swoje emocje podczas załatwiania spraw podatkowych pozytywnie” - powiedziała szefowa KAS.

Dodała, że podsumowanie wyników ankiet za 2021 r. będzie dla administracji cennym źródłem informacji na temat oczekiwań klientów KAS.

Szefowa KAS zaznaczyła jednak, że w kierowanej przez nią instytucji są jeszcze obszary, które można zmieniać a tym samym ułatwiać podatnikom kontakty z KAS. Obecnie - jak mówiła - klienci liczą przede wszystkim na możliwość załatwienia sprawy podczas jednej wizyty w urzędzie skarbowym. „I nad tym będziemy pracować” - zadeklarowała.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama