Reklama

Biznes i Finanse

Od 1 grudnia e-TOLL dla wszystkich na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4

Fot. John Howard / Pixabay
Fot. John Howard / Pixabay

1 grudnia na państwowych, zarządzanych przez GDDKiA odcinkach autostrad A2 i A4 znikną bramki. Za przejazd będzie trzeba zapłacić z użyciem systemu e-TOLL - przez aplikację lub specjalny e-bilet.

Zmiany dotkną odcinków A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. System e-TOLL Krajowej Administracji Skarbowej od 24 czerwca działa dla samochodów ciężarowych, a od 1 października do wykorzystywania go - do regulowania płatności za przejazdy  - zobowiązani są kierowcy samochodów firmowych. 

Kierowcy poruszający się swoimi prywatnymi pojazdami z e-TOLL będą korzystać od środy. Aplikacja, która jest fundamentem tego systemu, wymaga przekazywania danych geolokalizacyjnych pojazdu podczas całego przejazdu płatnym odcinkiem, a także rejestracji w Internetowym Koncie Klienta. 

Jak zapłacić za przejazd?

Alternatywą dla aplikacji e-TOLL, która według KAS została stworzona przede wszystkim z myślą o samochodach ciężarowych, ma być inny program - e-TOLL PL BILET.

Aplikacja ta ma umożliwiać zakup e-biletu na autostradę, nie wymaga rejestracji użytkownika i podawania szczegółowych danych, jak to ma miejsce w przypadku pierwszego programu. 

Więcej prywatności?

Aplikacja e-TOLL PL BILET nie wymaga rejestracji konta klienta w systemie. Według KAS powstała wyłącznie po to, by móc regulować płatności za przejazd, dlatego użytkownik musi podać w niej jedynie numer rejestracyjny swojego samochodu, określić jego rodzaj (samochód osobowy, lub motocykl), a także zdefiniować użytkowany odcinek trasy, wpisać datę i godzinę przejazdu. 

Choć aplikację już teraz można pobrać ze sklepów z oprogramowaniem na wiodące systemy operacyjne, to e-bilet na autostradę kupimy w niej dopiero od środy.

Analogowa alternatywa

Dla osób, które nie chcą, bądź nie mogą używać cyfrowych metod płatności, e-bilety autostradowe mają być możliwe do nabycia również na stacjach benzynowych lub w innych punktach sprzedaży.

Listy dystrybutorów na stronach rządowych na dwa dni przed startem systemu jeszcze nie ma, według Ministerstwa Finansów zostanie ona jednak opublikowana na stronie systemu - etoll.gov.pl.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Komentarze