Reklama

Biznes i Finanse

Sprzęt komputerowy dla ukraińskich uczniów. Poczta Polska zapewni obsługę logistyczną akcji #SzkołaDlaWas

Fot. Victoria_Borodinova/Pexels
Fot. Victoria_Borodinova/Pexels

30 marca br. w gmachu MEiN odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota oraz prezesa Związku Polska Cyfrowa Michała Kanownika. Podczas wydarzenia przedstawione zostały szczegóły akcji #SzkołaDlaWas, której realizację od strony logistycznej będzie wspierała Poczta Polska.

Reklama

"150 tys. dzieci ukraińskich uchodźców jest już w polskich szkołach. Przytłaczająca większość to dzieci, które są zapisane do szkół podstawowych. Ponad 20 tys. dzieci jest w polskich przedszkolach, a pozostała część w szkołach ponadpodstawowych" – mówił minister Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej.

Reklama

Szef MEiN wskazywał, że zdecydowana większość ukraińskich dzieci jest jeszcze poza polskim system edukacji. Część z nich korzysta z nauki zdalnej i łączy się ze swoimi klasami. Uczniowie ci – zgodnie z obowiązującymi przepisami – są zwolnieni z obowiązku szkolnego.

Aby umożliwić tym uczniom kształcenie na odległość, Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje inicjatywę #SzkołaDlaWas: "W ramach tej akcji zebraliśmy już kilka tysięcy sztuk używanego sprzętu komputerowego" – mówił minister Edukacji i Nauki, przybliżając założenia przedsięwzięcia. "Ten sprzęt będzie dystrybuowany do wszystkich dzieci, które tego sprzętu – w celu łączenia się z klasami ukraińskimi – będą potrzebować" – podkreślał.

Reklama

Branża cyfrowa wspólnie z MEiN na rzecz ukraińskich uczniów

Już ponad 2,3 mln osób przekroczyło polską granicę w związku z konfliktem w Ukrainie, a liczba ta cały czas rośnie. Znaczną część uchodźców stanowią dzieci wymagające opieki edukacyjnej lub wychowawczej. Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy podkreśliło, że istotne jest zapewnienie uczniom możliwości dalszego uczestnictwa w systemie oświaty Ukrainy.

Na tę potrzebę odpowiadają firmy z sektora cyfrowego oraz organizacje branżowe i pozarządowe, które przyłączyły się do inicjatywy #SzkołaDlaWas. Członkowie Związku Cyfrowa Polska zadeklarowali przekazanie kilku tysięcy sztuk sprzętu komputerowego (komputerów stacjonarnych, laptopów i tabletów) na rzecz ukraińskich uczniów.

Poczta Polska partnerem akcji #SzkołaDlaWas

Poczta Polska wraz z fundacją korporacyjną „Pocztowy Dar” włączyła się do akcji „Szkoła dla Was” w zakresie obsługi transportu przekazywanego sprzętu. Dzięki temu wsparciu uczniowie w szybki sposób otrzymają sprzęt.

"Poczta Polska przyjęła zaproszenie do udziału w projekcie #SzkołaDlaWas. Jako największa spółka infrastrukturalna i transportowa w Europie Środkowo-Wschodniej jesteśmy naturalnym partnerem dla ministerstwa, ponieważ posiadamy odpowiedni potencjał logistyczny, a także pełnimy rolę hubu komunikacyjnego dla Poczty Ukrainy w wymianie międzynarodowej" – podkreślił prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. "Współpraca z MEiN to jedna z licznych form zaangażowania spółki w pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom. Spółka od początku trwania rosyjskiej agresji wspiera Ukraińców na wiele sposobów, organizując m.in. transporty z darami, udostępniając nasze miejsca noclegowe w hotelach Poczty Polskiej i pokojach gościnnych na terenie kraju. Zwolniliśmy także z opłat pocztowych przesyłki z pomocą humanitarną na Ukrainę oraz wydaliśmy znaczek „Jesteśmy z Wami” – dodał prezes.

Czytaj też

W jaki sposób włączyć się do akcji?

Podmioty, które chcą nieodpłatnie przekazać sprzęt (minimum 10 sztuk), mogą zgłosić się na adres mailowy [email protected]. Podarowany sprzęt trafi do specjalnych centrów serwisowych, w których będzie skontrolowany, zabezpieczony, zapakowany i przygotowany do użytku szkolnego. Następnie zostanie rozdysponowany pomiędzy osoby potrzebujące, które deklarują chęć kontynuowania nauki w Polsce, w ramach ukraińskiego systemu oświaty.

Jak zaznaczono podczas konferencji, przekazywany sprzęt musi być w pełni działający, wolny od zauważalnych uszkodzeń czy usterek i mieć nie więcej niż 5 lat. Do sprzętu przekazywanego przez firmy będą miały zastosowanie ulgi podatkowe – zerowy VAT oraz możliwość zaliczenia wartości darowizny jako kosztu uzyskania przychodu. Szczegóły preferencji podatkowych dostępne są na stronie podatki(.)gov/ukraina.

/Na podst. informacji prasowej

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama