Reklama

Biznes i Finanse

Rośnie skala piractwa w Rosji. Kryzys rynku gamingowego

Autor. Florian Olivo/Unsplash

Rosja jest liderem piractwa - prawie 70 proc. graczy w Rosji korzystało w 2022 roku z co najmniej jednej pirackiej kopii gry komputerowej.

Reklama

Rok 2022 był rekordowym pod kątem ściągniętych pirackich wersji gier komputerowych w Rosji. Z badań opublikowanych przez portal Ars Technica wynika, że ponad połowa ankietowanych Rosjan stwierdziła, że liczba pirackich wersji gier, w które grała, zwiększyła się w stosunku do roku 2021.

Reklama

Badania przeprowadzone przez firmę ISET Sofvea LLC wskazują, że spośród 2000 ankietowanych Rosjan, 91 proc. z nich posiadało pirackie treści na swoich nośnikach. Zdecydowaną większość tych treści stanowiły gry komputerowe.

Czytaj też

Rosja zbojkotowana

Takie wyniki, to skutek między innymi faktu, że wiele największych firm gamingowych wycofała się z Rosji po tym, jak ta dokonała pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Microsoft, Ubisoft, CD Project Red, EA, Activision czy też Sony to tylko część z firm, które bojkotują rosyjski rynek.

Reklama

Na dodatek, w ramach bojkotu, zawieszone są usługi oferowane przez Mastercard, Visa oraz Paypal, a Google zamknęło płatności w swoich sklepach z aplikacjami.

Wycofanie zagranicznych podmiotów działa też negatywnie na rosyjskie firmy produkujące gry wideo. Cierpią one na braki kadrowe. Rynek gier w Rosji przeżywa kryzys i niewiele wskazuje na to, żeby uległo to zmianie w najbliższym czasie.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama