Reklama

Biznes i Finanse

Pierwszy superkomputer eksaskalowy w USA gotowy do wdrożenia już w 2021 roku

Fot. Umberto/unsplash.com
Fot. Umberto/unsplash.com

Po wieloletnich przygotowaniach i ciągłym aktualizowaniu planów pierwszy superkomputer eksaskalowy (oryg. Exascale) Frontier wkrótce będzie w pełni funkcjonalny.

Systemy Exascale są podstawą nowej generacji superkomputerów o wysokiej wydajności. Będą zdolne do wykonywania jednego tryliona (1018) obliczeń na sekundę, czyli znacznie szybciej niż większość nowoczesnych systemów. Korzystając z nich, naukowcy będą mogli przetwarzać ogromne ilości danych i przeprowadzać potencjalnie przełomowe symulacje obejmujące wiele dziedzin w znacznie szybszym tempie.

„Frontier jest teraz instalowany w Oak Ridge National Laboratory” (dalej ORNL) – potwierdził w poniedziałek Morgan McCorkle, menedżer ds. relacji z mediami w ORNL.

Oczekuje się, że systemy nowej generacji, takie jak najnowszy Frontier, zlokalizowany w mieście Oak Ridge na obszarze stanu Tennessee, będą napędzać przełomowe innowacje i dynamizować rozwój kolejnych technologii.

Moc obliczeniowa a energetyka

Departament Energii USA po raz pierwszy ogłosił, że zamierza uruchomić system eksaskalowy w Tennessee już w 2019 roku. Aktualnie jest on produkowany we współpracy z producentem superkomputerów HPE Cray i producentem chipów AMD w ramach kontraktu o wartości około 600 milionów dolarów. Frontier będzie w stanie działać na ponad 1,5 eksaflopa (aut. jednostka mocy obliczeniowej) i zajmie powierzchnię prawie dwóch boisk piłkarskich.

Takie systemy wymagają dużej mocy i generują znaczne ilości ciepła. Tak więc, niedawno należało zainstalować nową, ponad dwukilometrową linię energetyczną i przeprowadzić inne remonty, aby zapewnić około 40 megawatów mocy i chłodzenia dla Frontiera. Działania te były niezbędne, aby komponenty maszyny mogły zostać ustawione na podłodze zakładu w Oak Ridge.

Nowe możliwości

„Rozwiązując obliczenia pięć razy szybciej niż dzisiejsze najlepsze superkomputery – przekraczając tryliony obliczeń na sekundę – systemy eksaskalowe, takie jak Frontier, umożliwiają naukowcom opracowywanie nowych technologii w zakresie energii, medycyny i materiałów” – powiedział McCorkle dla Nextgov.

Do innych zastosowań superkomputerów można zaliczyć: badania struktury dużych biocząsteczek, np. przy uzyskiwaniu biopaliw, symulacje projektów aerodynamicznych dla nowych generacji samolotów i pojazdów ciężarowych, rozwój dziedziny energetyki termojądrowej, badania właściwości nanomateriałów w celu opracowania wydajniejszych kompozytów, symulacji ruchów elektronów wewnątrz nanostruktur w celu opracowania przyszłych układów elektronicznych, prognozowania pogody i przewidywania anomalii pogodowych, modelowania reakcji chemicznych.

Nowa era superkomputerów?

Oprócz Frontiera, Departament Energii wprowadza również inne superkomputery eksaskalowe w nadchodzących miesiącach, w tym Aurora z Argonne National Lab i El Capitan z Lawrence Livermore National Lab. Aurora początkowo miała być pierwszym superkomputerem, który wejdzie do pełnej eksploatacji, ale projekt został opóźniony z powodu problemów z procesem produkcyjnym. Frontier w tym czasie uzyskał status priorytetowego.

„Frontier jest na dobrej drodze, aby zostać dostarczony do końca 2021 r. W tym - z pełnymi operacjami użytkowników zaplanowanymi - na 2022 r.” – powiedział McCorkle.

McCorkle nie powiedział dokładnie, kiedy rozpoczęła się instalacja systemu ORNL. Mimo to, podobno wyprzedził wcześniej określony termin, aby otrzymać co najmniej jeden system eksaskalowy do 30 września tego roku.

/Aleksander Mazur 


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Reklama

Komentarze

    Reklama