Będą nowe superkomputery dla Sił Powietrznych i marynarki wojennej USA

21 września 2021, 15:55
superkomputer1
Fot.: igmund/Unsplash
CyberDefence24
CyberDefence24

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych i marynarka wojenna otrzymają nowe superkomputery od Penguin Computing, która wygrała przetarg na sprzęt o wysokiej mocy obliczeniowej. 

Kontrakt został podpisany w ramach Programu Modernizacji Komputerów o wysokiej wydajności Departamentu Obrony (HPCMP) i opiewa na kwotę 68 milionów dolarów.

Użytkownicy sprzętu będą mogli prowadzić zaawansowane badania nad złożonymi problemami do rozwiązania, co ma zwiększyć zdolność działu do radzenia sobie z wymagającymi sprawami i zwiększyć zdolność obliczeniową sprzętu – informuje Fedscoop.com.

Skomplikowane wyzwania

Komputery mają zapewnić wojsku wydajność rzędu maksymalnie 17,6 petaflopsów, czyli 17,6 biliardów operacji na sekundę. Zdolność sprzętu można porównać do najpotężniejszego komputera rządowego, jaki jest obecnie używany w Oak Ridge National Lab – Summit. Działa on z prędkością ok. 148,6 petaflopsów na sekundę.

„Wdrażając rozwiązanie TrueHPC firmy Penguin, użytkownicy będą mogli prowadzić zaawansowane badania nad bardzo złożonymi problemami, które mają rozwiązać” – powiedział w oświadczeniu Sid Mair, prezes Penguin Computing.

Penguin nawiązał również współpracę z producentem chipów Nvidia w zakresie procesorów graficznych a100 oraz z firmą AMD w zakresie procesorów EPYC, aby stworzyć technologię TrueHPC.

Partnerstwo publiczno-prywatne

Komputery zostaną zainstalowane w dwóch lokalizacjach. „To partnerstwo sprawia, że zaawansowana technologia trafia w ręce sił amerykańskich szybciej, taniej i z większą gwarancją sukcesu” – czytamy.

„Dzisiaj HPCMP zapewnia kompleksowe, zaawansowane środowisko obliczeniowe dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, które obejmuje unikalną wiedzę specjalistyczną w zakresie tworzenia oprogramowania i projektowania systemów, wydajne systemy obliczeniowe oraz wiodącą sieć badawczą o dużym zasięgu”.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

CyberDefence24
CyberDefence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
codybancks
czwartek, 23 września 2021, 21:22

Przydałby się super mały komputer balistyczny dla naszych karabinów snajperskich !! Wspomaganie obliczanie trajektorii lotu pocisków różnych kalibrów jest niebagatelne w dobie niszczenia celów z dużą szybkością !!! Taki komputer byłby bardzo pomocny!! czasami trzeba oddać kilka strzałów , żeby trafić skutecznie w cel!!!

Arek
piątek, 24 września 2021, 22:22

A skad ten komputer bralby dane o parametrach wiatru na trasie lotu pocisku?

real
środa, 22 września 2021, 20:35

Pytanie dla Pana Blaszczaka: ile superkomputerow o mocy 250 petaflop ma Polska na potrzeby obronnosci i bezpieczenstwa narodowego? Prosze tutaj odpowiedziec Panie Ministrze. Takrze wzywam Pane Premiera do odpowiedzi w tej sprawie. Co robi Pan aby Polska miala najnowoczesniejszy sprzet i technologie?

SamJo !!!
czwartek, 23 września 2021, 21:19

Pan Premier i Minister nie zajmuje się takimi duperelami , od tego są odpowiedni specjaliści !!! A zresztą kim Ty jesteś , żeby tak poważne osoby odpowiadały Tobie o naszych tajnych i nie jawnych sprawach!!! Wygooglaj sobie !!!

sowa
środa, 22 września 2021, 11:15

Ten najmocniejszy - już posiadany - wyliczał chyba prawdopodobny czas zajmowania Afganistanu przez Talibów. Raczej coś nie wyszło.

kowalsky
środa, 22 września 2021, 21:45

Coś w tym jest ...

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
wtorek, 21 września 2021, 22:53

Nowe implementację z Ameryki zaczną wabić niczym śmietnik ...a myśl chińska jest jak mucha siada na wszystkim

X
środa, 22 września 2021, 12:08

To z Konfucjusza ?

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
czwartek, 23 września 2021, 22:22

moje :)

Tweets CyberDefence24