Reklama

Biznes i Finanse

Milion mniej użytkowników Facebooka. Akcje Meta spadają o ponad 20 proc.

Kurs Meta, spółki macierzystej Facebooka, spadł w czwartek o ponad 20 proc. po tym, jak firma podała słabsze od oczekiwań wyniki finansowe. Obniżyło to kapitalizację rynkową Facebooka o około 230 mld dol. do około 665 mld dol. To największy spadek w 18-letniej historii firmy.

Reklama

Meta Platforms w środę opublikowała najnowsze wyniki finansowe za czwarty kwartał, powodując spadek akcji spółki o ponad 20 proc. Czwarty kwartał był pierwszym raportem finansowym firmy od czasu zmiany nazwy na Meta, odzwierciedlającym ambicje Zuckerberga dotyczące zbudowania platformy komputerowej obsługującej „metawersum" – środowiska rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

Reklama

Meta, znana wcześniej jako Facebook

Firma, znana wcześniej jako Facebook, podała niskie prognozy przychodów w pierwszym kwartale. Odnotowała również szybko rosnące koszty i wydatki w czwartym kwartale i ujawniła ponad 3 miliardy dolarów strat operacyjnych w swoim nowym segmencie biznesowym Reality Labs.

Reklama

Meta nie tylko podała gorsze, niż oczekiwano, prognozy przychodów za pierwszy kwartał. Do Zgłosiła też pierwszy w historii spadek liczby aktywnych użytkowników dziennie. Spadek był stosunkowo niewielki, z 1,93 mld w trzecim kwartale do 1,929 mld w czwartym kwartale, ale to wystarczyło, aby zaznaczyć koniec pozornie nieustannej ścieżki wzrostu liczby użytkowników Facebooka. Wszystko to spowodowało największy w historii spadek wartości firmy w zaledwie jeden dzień.

Rosną koszty i wydatki, spadają przychody

Czytaj też

Przychody Meta w czwartym kwartale wyniosły 33,67 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 20 proc. rok do roku. Dochód netto wyniósł 10,29 mld dol., a zysk na akcję wyniósł 3,67 dol. Całkowite koszty i wydatki w tym kwartale wyniosły 21,1 mld  dol., co oznacza wzrost o 38 proc. rok do roku. Analitycy spodziewali się zysku w wysokości 3,84 dol. na akcję przy przychodach w wysokości 33,41 mld dol. Przychody z reklam w tym kwartale wyniosły 32,64 mld dolarów. „Inne" przychody wyniosły 155 mln dolarów.

Nowa struktura Mety

Firma podzieliła swoje wyniki finansowe na dwa nowe segmenty: Family of Apps (FoA), który obejmuje Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp i inne usługi. Reality Labs (RL) obejmuje sprzęt konsumencki, oprogramowanie i treści związane z rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością.

FoA przyniósł 32,794 mld dol. przychodów za kwartał i odnotował dochód operacyjny w wysokości 15,89 mld dol. RL przyniósł 877 milionów dolarów przychodów i odnotował stratę operacyjną w wysokości 3,3 mld dolarów. Meta twierdzi, że w pierwszym kwartale 2022 r. łączne przychody wyniosą od 27 do 29 miliardów dolarów. Analitycy spodziewają się przychodów w wysokości 30,14 mld dolarów.

Czytaj też

Porównanie rok do roku jest również trudne dla firmy, biorąc pod uwagę silny popyt, jaki zaobserwowano na początku 2021 roku. Dodatkowo Facebook ucierpi w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r., czyli przed aktualizacją Apple iOS 14.5. Facebook skarżył się na skutki finansowe nowej funkcji Apple App Tracking Transparency (ATT), która wymaga od twórców aplikacji uzyskania pozwolenia od użytkownika w celu śledzenia ich aktywności w innych aplikacjach i witrynach internetowych podczas korzystania z iPhone'a lub iPada.

Dyrektor generalny Mark Zuckerberg przekazał w oświadczeniu:

"Mieliśmy dobry kwartał, ponieważ ludzie zwracali się do naszych produktów, aby pozostać w kontakcie, a firmy nadal korzystały z naszych usług, aby się rozwijać" i dodał: „Cieszę się postępem, jaki poczyniliśmy w ubiegłym roku w wielu ważnych obszarach wzrostu, takich jak handel i rzeczywistość wirtualna, i będziemy nadal inwestować w te i inne kluczowe priorytety w 2022 roku, pracując nad budowaniem metawersum".

Spadek akcji właściciela Facebooka wpłynął na cały rynek serwisów społecznościowych. W efekcie Snap Inc. spada o 22 proc., Pinterest - o ponad 9 proc., a Twitter - o prawie 6 proc. W dół poszły też inne firmy technologiczne: Amazon traci prawie 7 proc., Paypal o 6 proc., a Netflix - ponad 4 proc.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Marek

    Alleluja :) Oby ten potwór jak najszybciej zniknął.

Reklama