Biznes i Finanse
Kryptowaluta Libra wywoła problemy podatkowe
Według dziennika „Financial Times” ogłoszona przez Facebooka kryptowaluta Libra wywoła problemy podatkowe, w związku z czym jej upowszechnienie będzie wolniejsze niż pierwotnie zakładano. Sprawa dotyczy głównie europejskich użytkowników.
Źródłem problemów ma być oparcie wartości Libry o globalny koszyk walutowy, nie zaś o walutę lokalną krajów, w których znajdować się będą jej użytkownicy. Notowania walutowe na całym świecie są płynne, a zatem - jak pisze "FT" - płynna będzie również wartość kryptowaluty koncernu Marka Zuckerberga, czym z kolei uwarunkowane będą wahania kapitałowe u jej użytkowników, wpływające na wartość dokonywanych codziennie transakcji.
"W większości krajów zyski będą podlegały opodatkowaniu" - uważa związany z kancelarią Clifford Chance ekspert Dan Neidle. "Użytkownicy Libry będą zatem musieli ujmować szczegóły swoich transakcji w zeznaniu podatkowym, pamiętając o podaniu obowiązującej w danym czasie wysokości kursu wymiany waluty, a także regulować podatek stosownie do wysokości zysków. Obecnie wydaje się, że będzie to stanowiło duży problem w szerszym upowszechnieniu Libry" - twierdzi. W jego ocenie konieczność utrzymania zgodności z przepisami podatkowymi stanie na przeszkodzie ekspansji kryptowaluty Facebooka w Europie.
Brytyjski dziennik "FT" podaje, że Facebook wziął pod uwagę w swoich planach związanych z Librą możliwe problemy wynikające z konieczności opodatkowania cyfrowej waluty i "będzie współpracował z regulatorami przy wyjaśnieniu wykładni stosowania obecnie obowiązującego prawa podatkowego względem kryptowalut, jak i w niektórych przypadkach przy stworzeniu nowelizacji tych praw". Według gazety Facebook uważa, że kwestia wywiązywania się z obowiązku podatkowego leży po stronie użytkowników, podobnie jak postępowanie zgodne z zasadami lokalnego prawa.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami kryptowaluta Libra ma trafić na rynek w 2020 r.
SZP/PAP