Koronawirus zaatakował 5G, czyli epidemia fake newsów w sieci

11 marca 2020, 16:04
33898520555_5732619ff4_c
fot. New Jersey National Guard / Flickr / Public Domain

Koronawirus jest amerykańską bronią biologiczną czy sposobem na przykrycie niekorzystnych skutków wdrożenia 5G? Oskarżenia mediów o „sianie paniki” są słuszne? Zawsze tam, gdzie pojawia się strach, materializuje się jeszcze coś specjalnego – spiskowe narracje i fake newsy.  

Przejawy dezinformacji odnośnie koronawirusa unijny projekt EuvsDisinfo odnotował już pod koniec stycznia, kiedy jeszcze epidemia była z dala od europejskich granic. Globalne obawy przed  nieznanym patogenem okazały się być już wtedy bardzo wdzięcznym tematem do zbudowania narracji spiskowych.

„Odgrzewanym kotletem” okazało się być wtedy stwierdzenie, że wirus jest amerykańską bronią masowego rażenia, która została wymierzona przeciwko Chinom jako element wojny handlowej. Wydarzenia w Chinach, zgodnie z głoszoną wtedy narracją, miały być korzystne dla obecnej administracji USA, która stara się pokonać Państwo Środka. Początek epidemii zbiegł się z końcową częścią negocjacji między Chinami i Stanami Zjednoczonymi w sprawie umowy handlowej, co miało dobitnie pokazywać w jakim celu stworzono wirusa - głoszono w teoriach spiskowych. 

Jednocześnie w prokremlowskich mediach pojawiały się też narracje, że wirus jest bronią genetyczną przeznaczoną wyłącznie do zwalczania mieszkańców Azji Centralnej. Jak się okazało narracja ta upadła wraz z pierwszymi informacjami, że choroba zapukała do bram Europy.

Narracja zyskiwała bardzo dużą popularność w mediach społecznościowych. Jak informowaliśmy wcześniej ilość wyrzucanych w przestrzeń medialną informacji oraz zaangażowanie, które budziły tweety spowodowały, że hiszpańskojęzyczny Sputnik - RT Última Hora – trafił do 20 najpopularniejszych kont na świecie, wraz z oficjalnymi kontami Światowej Organizacji Zdrowia i CNN International.

Okazuje się, że w dezinformacje odnośnie wirusa czynnie włączył się również Iran, który bardzo mocno pchał w przestrzeń medialną informację o amerykańskim pochodzeniu wirusa. Przy okazji stworzono jeszcze jedną narrację mówiącą o tym, że epidemia została wykorzystana przez Izrael lub „Syjonistów” jako przykrywka do stworzenia jeszcze bardziej zabójczego wirusa, którego użyją na ludzkości, a w szczególności na mieszkańcach Iranu.

Jak wykazuje analiza DefenseOne, narracja o wykorzystaniu przez amerykanów broni biologicznej przeciwko Iranowi i Chinom głoszona przez irańskich dowódców została również wsparta przez prokremlowksie media. Rosyjska telewizja RT, jak wynika analizy amerykańskiego portalu, informowała i znacznie wzmacniała przekaz, że Hosejn Salami – irański  dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, potwierdza amerykańskie pochodzenie patogenu. 

O tym, że Iran próbuje ugrać jak najwięcej na strachu związanym z pojawieniem się nowej choroby, świadczy ostatnia decyzja sklepu Google, który usunął rządową aplikację, pomagającą w wykrywaniu i śledzeniu zakażeń koronawirusa. Zdaniem ekspertów aplikacja, pobrana przez ponad 4 miliony osób, miała nie tylko rozpowszechniać fałszywe informacje, ale również pobierać od użytkowników dane - numery ich telefonów i informacje o ich lokalizacji w czasie rzeczywistym.

Polskie media nie próżnują w informowaniu o kolejnych zarażeniach na terenie naszego kraju. Temat koronawirusa stanowi numer jeden w każdym dużym medium, a ogólnopolskie telewizje uruchomiły serwisy specjalne odnośnie problemu, transmitując niemal każdą kolejną konferencję prasową oraz przekazując informację o kolejnych wykrytych przypadkach. Z mediów społecznościowych, ale również z praktyki wiemy już, że w sklepach brakuje nie tylko żeli antybakteryjnych, ale również mydła. Popularność zyskują również kolejne zdjęcia z supermarketów - z pustymi półkami. 

Niepokoją zatem informacje, jak te pojawiające się na portalu odkrywamyzakryte.com, który na Facebooku posiada przynajmniej dwa fanpage „Odkrywamyzakryte.com” posiadający ponad 10 tysięcy obserwujących oraz „Świadomy Człowiek” który zgromadził 263 tysiące obserwujących. Tylko na tym portalu, natrafiliśmy na artykuły wskazujące na alternatywne fakty odnośnie odnośnie koronawirusa. Jak rozpisuje się portal, epidemia jest w rzeczywistości reakcją naukowców, którzy widząc „narastający kryzys zdrowia publicznego po uruchomieniu komercyjnej sieci 5G natychmiast znaleźli plan B, który mógłby zatuszować reakcję ludzi na nową technologię”. Posty na Facebooku z oficjalnych fanpage, promujących artykuły odnośnie wirusa zostały przekazane dalej nawet 200 razy a na ich stronach facebookowych można również znaleźć wymowne grafiki i treści udowadniające powiązanie koronawirusa z – Georgem Sorosem, Davidem Rockefellerem, Rothsschildami czy Henrym Kissingerem a przy okazji odsyła do swojego sklepu i zaprasza do zakupu maty kinezjologicznej która „doskonale imituje wiele rodzajów tradycyjnego masażu ręcznego”.

Portal w swoich artykułach rozpisuje się o lekarzach, którzy „stali się narzędziami w rękach systemu” a już za chwilę na terenie kraju mają pojawić się „uzbrojone patrole legitymujące osoby, które będą próbowały się przedostać z punktu A do punktu B”. Zalecenie WHO, aby ograniczyć korzystanie z gotówki na rzecz transakcji bezgotówkowych okazuje się być realizowane w jednym celu „>>Polski bezgotówkowej<<, świata bezgotówkowego, kontroli wydatków, kontroli pieniędzy”. W artykule, który radzi odbiorcom, aby nie panikować płynie zarazem przesłanie, że środki zapobiegawcze wprowadzane przez polski rząd są w rzeczywistości wprowadzeniem „>>policji sanitarnej<< i realizowaniem założenia planu >>stanu wojennego plus<<”.  Trudno się jednak dziwić obawom autorów portalu odnośnie koronawirusa i połączeniem go z wprowadzeniem 5G, w innym artykule wskazują, że nowy standard komunikacji przeznaczony jest „do wykorzystania jako system broni energii skierowanej, który jest zgodny z celami globalnej elity, by zniewolić ludzkość”. 

Unia Europejska oraz Ministerstwo Cyfryzacji reagują

W walkę z siejącymi strach fałszywymi narracjami odnośnie koronawirusa włączyła się Unia Europejska, która uruchomiła system reagowania na dezinformacje. W działania włączyły się największe firmy technologiczne - Facebook, Twitter, Microsoft czy Google. Facebook zapowiedział, że będzie współpracować ze światowymi ekspertami ds. zdrowia. Już teraz przekazał nielimitowaną liczbę reklam do dyspozycji WHO oraz że jest gotowy wesprzeć również inne organizacje w tym zakresie.

image

Również polski resort cyfryzacji razem z Allegro i Twitterem walczy z nieprawdziwymi doniesieniami i nieuczciwymi praktykami dotyczącymi zagrożenia koronawirusem. W ramach porozumienia Twitter uruchomił komunikat specjalny, którzy widzą polscy użytkownicy Twittera, wpisujący w wyszukiwarkę słowa koronawirus, COVID-19 i ich różne konfiguracje, w tym obcojęzyczne odpowiedniki - „Rzetelne informacje z pierwszej ręki. Sprawdzone informacje na temat koronawirusa (COVID-19) znajdziesz na stronach Ministerstwa Zdrowia (MZ)”.

Również największy portal aukcyjny w kraju po wpisaniu w wyszukiwarkę słowa „koronawirus” odsyła do strony rządowej. „Interesuje Cię ochrona przed wirusami? Rzetelne informacje znajdziesz na www.gov.pl/koronawirus” – widzimy na serwisie.

image

Co zatem z nami będzie?

Wszyscy umrzemy? Kogo nie zabije koronawirus, zginie od 5G? Wygląda na to, że tylko spokój nas uratuje. Stosujmy się zatem do zaleceń Inspekcji Sanitarnej, nie wykupujmy zapasów mydła ze sklepów – aby uchronić się przed przenoszeniem wirusa, musimy mieć pewność, że inni też mają do niego dostęp. A przede wszystkim korzystajmy ze sprawdzonych źródeł informacji.

KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Lekarz
czwartek, 23 kwietnia 2020, 12:58

Są dowody 5g jest szkodliwe

Nicki
niedziela, 22 marca 2020, 07:37

No ale przyznajcie ze zbiegi okolicznosci sa jak najbardziej podejrzane... Juz dawno przestalem wierzyc w zbiegi okolicznosci szczegolnie te co nastepuja jeden po drugim. Moze i nie ma powiazania pomiedzy koronawirusem a 5G ale jedno jest pewne, nikt nigdy nie robil badania nad wieloletnia ekspozycja czlowieka na promieniowanie elektromagnetyczne... i mowie tu o ekspozycji przez kilka dekad. NIKT TEGO NIE ROBIL. Ludzie cale zycie zyja w morzu promieniowania elektromagnetycznego a potem zdziwienie ze co trzecia osoba umrze na raka... w tamtym roku codziennie ok. 245 osob w Polsce umieralo na rozne formy raka!!!

Observer
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:59

Nicki...rece opadają. Wiesz co to jest promieniowanie elektromagnetyczne? To np. światło Słońca, fale radiowe z kosmosu. Tak. Ludzie są wystawnieni na promieniowanie EM od narodzin i to od początku istnienia tego gatunku. Właśnie laicy jak Ty są materiałem najbardziej chłonnym na przeróżne bzdury z internetów.

Ekaterina
niedziela, 29 marca 2020, 18:16

Ludzie zawsze umierali na taka, tylko nie wiedzieli ze to byl rak. Dziura w ozonie nic ci nie movi? Spotkalam Mona sasiadke 2 tys kilometry of domu! Czy myslisz, ze to byl zbieg okolicznosci, czy ona mnie szpieguje? Zgadzam sie z toba, ona jest szpiegiem!!!

TomKOS
piątek, 13 marca 2020, 21:55

Od samego początku pojawienia się informacji o koronawirusie czuje, że to tylko przykrywka dla czegoś większego, dezinformacja, sianie paniki, próba wywołania ogólnego chaosu i kryzysu to początek czegoś naprawdę wielkiego być może próba usprawiedliwienia atak nuklearnego wywołania wojny, blokada internetu, wywołanie kryzysu gospodarczego. Sposób przekazywania informacji o zarażonych ludziach i śmiertelnych przypadkach to jakaś paranoja. W mediach mówi się o epidemi ba nawet pandemi a liczba hospitalizowanych z powodu stanu krytycznego i śmiertelnych następstw choroby jest setki razy mniejsza w odniesieniu do żniwa jakie tylko w tym sezonie zimowym 2019 / 2020 zebrała zwykła grypa. Jeżeli nawet mówimy o 2 % śmiertelności w odniesieniu do covid 19 to mówimy o niej wyłącznie w odniesieniu do ludzi hospitalizowanych ciężko chorych, całkowita liczba zakażonych akurat tą odmianą wirusa jest nie możliwa do oszacowania. Manipulacja statystykami ma tylko na celu wprowadzenie jeszcze większego strachu przed wirusem, który nie jest w rzeczywistości niczym niezwykłym. Jakie środki ochrony stosują służby sanitarne postępującymi z zarażonymi koronawirusem. Spójrzcie w telewizory maseczki ochronne i okulary - jakby cokolwiek mogło to uchronić przed wdychaniem mikrobów. To tylko gra która ma działać na psychikę. Stawiam na to, że macza w tym palce Rosja / jakieś państwo o autorytarnym rządzie bo USA to raczej zdecydowanie nie na rękę. Pojedyncze przypadki koronawirusa mogą siać panikę w całej europie i trzymać ludzi w garści jeszcze przez wiele lat. Wirus nigdy nie zniknie a ludzie ze strachu będą godzili się na wszystkie ograniczenia w zamian za fikcyjne bezpieczeństwo i ochronę. Obłęd

amsti
środa, 8 kwietnia 2020, 22:00

i tu się zgodz

Gustino
piątek, 3 kwietnia 2020, 12:26

I tak się właśnie dzieje. W tym wszystkim chodzi o panikę, wywołanie strachu aby podporządkować społeczeństwo.

Kamil
piątek, 13 marca 2020, 12:08

Co trzeba mieć w głowie, żeby wierzyć w te brednie? Przykre, że ludzie są tak spanikowani, że przestają racjonalnie myśleć i dają się łatwo manipulować i zastraszać.

maksym
czwartek, 12 marca 2020, 14:17

Niefajna sytuacja, walka z fake newsami wcale nie jest łatwa. Przydałaby się kampania medialna o faktycznej sytuacji 5G, wraz z raportami o wpływie na nasze zdrowie. Wtedy ludzie powinni się uspokoić.

sqro
poniedziałek, 6 kwietnia 2020, 13:33

Jaki raport? W sytuacji gdy zdolność do analizowania danych naukowych jest na poziomi rozwielitki w środowiskach alt-parwicy, płaskoziemców, antyszczepionkowców, denialistów etc... "W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?" Friedrich Nietzsche

Marek
czwartek, 19 marca 2020, 09:56

Jakby teraz raport i prawda wyszła na jaw to wszyscy Operatorzy GSM musieliby płacić odszkodowania za szkodliwość inposzliby na bankruta .Na yuotube jest film który zawiera wywiad byłego Technika Montażysty stacji bazowych GSM który pracował w latach1997-2002 5 lat tyle wystarczyło ,żeby stał stał wrakiem człowieka .Dlaczego pole elektromagnetyczne sieci 2G ,a wtedy nie była jeszcze tak zaawansowana technologia tak teraz.

Emilia
piątek, 13 marca 2020, 10:43

No przydała. Tylko że nawet lekarze mowia ze to jest skrajnie niebezpieczne i to akurat nie fake

Marek
czwartek, 19 marca 2020, 10:06

Emilio wiesz co to znaczy wybudować i urochomić w Wuhan 1580 stacji bazowych 5G .Jak 2G jest szkodliwe

poniedziałek, 13 kwietnia 2020, 00:26

W Wuhan jest ponad 20 tys anten 5G od połowy zeszłego roku oraz w 10 innych największych miastach Chin. To nie jest przypadek, tam się wszystko zaczęło

Geo
środa, 18 marca 2020, 12:33

Mówią też, że jest bezpieczne, więc to już kwestia komu wierzysz. Tak naprawdę fale 5G są słabsze od 4G wiele się nie zmieni jeśli chodzi o oddziaływanie na masz organizm, więc jeśli używasz LTE, masz w domu router WiFi to nie powinnaś się obawiać 5G.

Marek
czwartek, 19 marca 2020, 10:14

Człowieku Ty nie wiesz co mówisz ,jak 5G fale slabsze od 4G .5G ma większą czestotliwość .Router Wifi jest jest najbardziej promieniujacym urządzeniem .Tylko wyłacznie światłowód i kable

Taki tam
sobota, 25 kwietnia 2020, 04:27

Jak większą częstotliwość jak 5G w Polsce będzie działać na częstotliwości 700Mhz a 4G działa na 2.4Ghz ludzie w latach 20 obawiali się radia i mówili że to ściąga mróz i zabija uprawy na polach. Niedoinformowanie i strach przed nowym i dodatkowo psychoza z fake newsami powoduje że ktoś kto nie wie co to jest fala oraz długość fali będzie mówić że 5G jest zabójcze

Katarzyna
sobota, 14 marca 2020, 00:35

Różni lekarze, różnie mówią, większość, wcale NIE TWIERDZI, ŻE TEN WIRUS JEST SKRAJNIE NIEBEZPIECZNY, WRĘCZ PRZECIWNIE, zalecają po prostu: myć ręce, dbać o siebie, nie kontaktować się z chorymi, spokojnie żyć, o ile możliwe, w bezpiecznej przestrzeni.

Ekaterina
niedziela, 29 marca 2020, 18:25

Strasznie mnie martwi to lekcewazenie. Ponad 900 ludzi umarlo wczoraj w hiszpanii.

czwartek, 19 marca 2020, 10:02

Na stronie Radia znałem wczoraj ,że panuje w Polsce grypa ,a natomiast tego wpisu nie ma Facebooku tylko wszystko o korona wirusie Halo! coś tu jest nie tak.

Zdenek
sobota, 14 marca 2020, 18:41

Emilii chodziło o kwestię 5G

obserwator
środa, 18 marca 2020, 07:34

Wiadomo, że promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla zdrowia, im większe jego natężenie tym więcej chorób. Niestety "autorytety" medyczne są kupione więc nie liczmy na to, że powiedzą prawdę.

czwartek, 19 marca 2020, 10:18

Prawda jakby wyszla na jaw GSM bankrut nadajniki do rozbiórki .Wypłata odszkodowań dla abonentów

Geo
środa, 18 marca 2020, 12:36

Akurat teraz w UK testowali PEM 5G i wyszło, że poziom jest niewielki, daleko mu do poziomu obowiązujących norm.

Kog
czwartek, 19 marca 2020, 13:21

Tylko po co podnoszą normy PEM stukrotnie? Tak sano jest z normami prokieniowania w zywnosci raz co raz coraz wyższe. Te norm to wiesz gdzie można sobie włożyć. Zresztą dużo ludzi zmierzylo na własną rękę natężenie i zawsze wychodziło dużo ponad norme w pobliżu nadajników. A sprzęt sprawdzonej klasy za niemałe pieniążki

Geo
poniedziałek, 23 marca 2020, 10:19

Podnieśli, żeby wszystko funkcjonowało dobrze, skoro ten poziom nie jest groźny dla zdrowia jak podają światowi eksperci. To nie znaczy, że będziemy mieć w swoim otoczeniu styczność z takim natężeniem, teraz jak badali w UK (taki sam poziom norm jak nasze obecne) o czym pisałem to było to raptem 1% norm, czyli maks naszych restrykcyjnych norm, więc podnieść je i tak musieli

Mrcn
środa, 18 marca 2020, 12:27

Idąc tym tokiem myślenia każdy ekspert, który myśli nie po twojemu jest kupiony, lepiej wierzyć takim śmiesznym portalom dla płaskoziemców i antyszczepionkowców jak odkrywam zakryte czy znachorom pokroju Zięby, którzy mają nikłą wiedzę, a robią z siebie wielkich ekspertów.

he
piątek, 20 marca 2020, 17:19

Nie mów tokiem myślenia, bo to z myśleniem nie ma nic wspólnego

Tweets CyberDefence24