Mieszkańcy Rosji nie mogą pobierać plików ISO Windowsa 10 i 11 z oficjalnych kanałów Microsoftu. Firma nie poinformowała przy tym, dlaczego zablokowała możliwość pobierania narzędzi instalacyjnych – to jednak kolejne ograniczenie dostępności zachodnich usług cyfrowych dla kraju Władimira Putina.
Jako pierwsza o kolejnym problemie, z jakim muszą zmierzyć się Rosjanie, poinformowała państwowa rosyjska agencja informacyjna TASS. Jak można przeczytać w komunikacie agencji umieszczonym na jej kanale informacyjnym na Telegramie, przy próbie pobrania pakietu plików instalacyjnych Windowsa w wersji 10 lub 11 użytkownikom z Rosji pokazuje się błąd 404.
Serwis Bleeping Computer odnotowuje, że użytkownicy z rosyjskim IP wciąż mogą pobrać narzędzie Windows 11 Media Creation Tool pozwalające na stworzenie obrazu instalacyjnego, plik jednak po uruchomieniu nie działa – pokazuje się błąd, który uniemożliwia jego pracę.
Co dalej z VPN-ami w Rosji?
Obrazy instalacyjne Windowsa można pobrać jednak przy pomocy VPN-a – wystarczy zmienić IP na takie spoza Rosji.
I choć Rosja oficjalnie ogranicza użycie VPN-ów w kraju , organizacja Roskomswoboda informuje, że rząd przymyka oko na ich wykorzystanie i nie karze wcale osób, które posługują się wirtualnymi sieciami prywatnymi np. do pobierania blokowanych przez zachodnie firmy technologiczne produktów.
O tym, że użycie VPN-ów w Rosji poszybowało w górę tuż po wybuchu wojny, pisaliśmy w naszym serwisie już wcześniej , wskazując m.in. na fakt, że dzięki nim Rosjanie zyskują dostęp do blokowanych przez Roskomnadzor zachodnich informacji i mediów społecznościowych.
Błąd czy blokada?
Bleeping Computer zauważa, że obecnie nie wiadomo, czy Microsoft istotnie zablokował możliwość pobierania plików instalacyjnych Windowsa w Rosji, czy też jest to błąd techniczny. Firma nie ustosunkowała się do tego tematu, nie odpowiedziała też na pytania redakcji przesłane w tej sprawie.
Koncern z Redmond jednak systematycznie wycofuje swoje usługi z Rosji od wybuchu wojny; w marcu np. wstrzymał całą sprzedaż w kraju Władimira Putina, a w kwietniu należący do Microsoftu GitHub zaczął zawieszać konta programistów pracujących dla rosyjskich firm obłożonych sankcjami.
W czerwcu Microsoft ogłosił, że zwalnia 400 zatrudnionych w Rosji pracowników, a także zmniejsza swoją obecność w tym kraju.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].