Biznes i Finanse
Jedno z największych oszustw w historii USA. Sam Bankman-Fried został skazany
Założyciel giełdy kryptowalut FTX został skazany na 25 lat więzienia przez amerykański sąd. 32-letni Sam Bankman-Fried odpowie za kradzież 8 mld dol. Traktował pieniądze klientów FTX jako prywatną skarbonkę, służącą do inwestowania w aktywa o wysokim ryzyku. Jego wyrok jest jednym z najdłuższych za tzw. przestępstwo białych kołnierzyków white collar crime).
Sam Bankman-Fried uznawany był kiedyś za „cudowne dziecko inwestowania”. W momencie aresztowania był 60. najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego problemy zaczęły się w listopadzie 2022 roku, gdy FTX zawnioskowało o bankructwo. Obecny CEO FTX stwierdzi: „Nigdy nie widziałem takiego braku kontroli zarządu i wiarygodnych informacji finansowych”.
Czytaj też
Bankructwo FTX i upadek Bankmana-Frieda
W lipcu 2021 roku FTX było trzecią największą giełdą kryptowalut. Wszystko zmieniło się 7 listopada 2022 roku, gdy wartość FTT (FTX token) zaczęła gwałtownie spadać. Między 7 a 10 listopada cena tokenu spadła z 105 zł do niecałych 11 zł. To spadek o ponad 90%.
Następnie na jaw wyszły liczne nieprawidłowości i defraudacje pieniędzy. Śledztwo w tej sprawie wszczęły zarówno amerykańskie i bahamskie służby, ponieważ FTX miał swoją siedzibę na Bahamach.
Czytaj też
25 lat. Słuszny wyrok?
Prokuratura wnioskowała o 40-50 lat ograniczenia wolności. Obrońcy Bankmana twierdzili, że nie miał on wpływu na niektóre działania będące „poza jego kontrolą”, przez co może być skazany maksymalnie na 6 lat więzienia.
Teraz wiadomo, że może wyjść z więzienia najwcześniej po 12,5 roku.
Czytaj też
Wpływ wyroku na świat kryptowalut
Niektórzy komentatorzy twierdzą, że wyrok dla Bankman-Freida rozpocznie nową erę kryptowalut, gdzie inwestorzy będą uważniej lokować swoje fundusze. Można się również spotkać ze stwierdzeniami, że ta sprawa pokazuje niestabilność tokenów – można to wykazać na przykładzie FTT lub LUNA, które w jednej chwili straciły ponad 90% wartości.
Kurs Bitcoina nie zmienił się znacznie od ogłoszenia wyroku.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany