Reklama

Biznes i Finanse

Intel ulokuje się we Włoszech? Wielomiliardowa inwestycja

Autor. Slejven Djurakovic/unsplash.com

Intel zamierza zainwestować około 8 mld euro we Włoszech i wybudować tam nowoczesną fabrykę. Wpisuje się to w szerszą wizję koncernu, który zamierza ulokować w UE swoje placówki. Na ten cel w najbliższej dekadzie ma przeznaczyć 80 mld euro.

Jak podaje agencja Reutera, Intel i Włochy intensyfikują rozmowy dotyczące inwestycji, mającej wynieść około 8 mld euro. Mowa tu o budowie kolejnej zaawansowanej fabryki zajmującej się półprzewodnikami, ulokowanej w Unii Europejskiej.

Amerykański gigant planuje zainwestować na Starym Kontynencie łącznie 80 mld euro w perspektywie dekady (w grę wchodzą m.in. Niemcy i Francja). Koncernowi zależy na podniesieniu najnowocześniejszych zdolności produkcyjnych. Ma się to pomóc w uniknięciu przyszłych problemów, związanych z niedoborami półprzewodników.

Intel dał się skusić?

Intel przekazał, że „prowadzi konstruktywne rozmowy dotyczące inwestycji z przywódcami wielu unijnych państw". „Zachęcają nas liczne możliwości (...) i ambicje UE dotyczące branży półprzewodników 2030 roku. Pomimo że obecne negocjacje wciąż trwają i są poufne, planujemy wydać oświadczenie jak najszybciej" - wskazała firma. Zapytana przez agencję Reutera o rozmowy z włoskim rządem, odmówiła komentarza.

Rząd chce konkretów

Negocjacje na linii Rzym-Intel są złożone. Urzędnikom zależy na tym, aby amerykański gigant sprecyzował swoje plany wobec tego kraju jeszcze przed sformalizowaniem pakietu korzystnych warunków. Mowa tu o m.in. proponowanej liczbie miejsc pracy oraz kosztów energii.

Warto podkreślić, że firmy z branży półprzewodników podejmują wysiłki, aby zwiększyć produkcję w związku z gwałtownym wzrostem popytu na chipy. Z kolei Unia Europejska, gdzie znajduje się wiele firm bazującej na tej technologii (np. motoryzacyjna), które zostały dotknięte kryzysem półprzewodnikowym - chce zmniejszyć swoją zależność od dostaw z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama