Rodzice nieletnich influencerów będą musieli podzielić się z nimi zyskami. Takie prawo wprowadzają władze jednego z amerykańskich stanów.
Rodzice zarabiający na filmikach, na których występują też ich dzieci będą musieli uwzględnić je w podziale zysków. Sprawie rodzinnego vlogowania przyjrzały się władze stanu Illinois.
Z uwagi na regulaminy poszczególnych platform społecznościowych i istniejące tam ograniczenia wiekowe to rodzice w imieniu dziecka zakładają mu konto w danym medium. Rodzice nie mają też prawnego obowiązku przekazywania dzieciom pieniędzy, które na tych kontach zarobiły. Niedługo może ulec to zmianie.
CNN opisał historię 16-letniej Shrey Nallamothu z Normal w stanie Illinois, która zwróciła się do jednego z senatorów z prośbą o rozważenie wprowadzenia rozwiązań dających więcej praw młodym influencerom. Jej zdaniem powinno istnieć prawo, które sprawi, że dorośli zarabiający na materiałach, gdzie obecne są ich dzieci, powinni dzielić się z nimi zyskami.
Zmiana prawa
Starania Nallamothu przyniosły skutek - w ubiegłym tygodniu gubernator Illinois podpisał projekt ustawy, zmieniający stanowe prawo pracy dzieci.
Od 1 lipca 2024 roku rodzice dzieci zarabiających w sieci będą musieli odkładać połowę zarobków (z działalności w internecie) na specjalny fundusz dla dziecka. Istotny będzie odsetek czasu, przez jaki dzieci są pokazywane na filmie.
Przykład? Jeśli dziecko występuje przez połowę czasu filmu, to na jego fundusz trafi 25 proc. zysku. Jeśli materiał w 100 proc. przedstawia dziecko, to na jego fundusz musi trafić połowa zysku. Jest w tym wszystkim mały haczyk – dziecko musi pojawić się na ekranie w ponad 30 proc. vlogów w okresie 12 miesięcy.
Czytaj też
Prawa dziecka i kwestia prywatności
Sprawa z Illinois dotyka niezwykle istotnej kwestii praw dziecka do własnego wizerunku. Rzeczywistość pokazuje, że te prawa są często łamane przez... rodziców. Na temat problemu sharentingu rozmawialiśmy w ramach Prosto o Cyber, a także w jednym z odcinków Pułapek sieci.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].