Reklama

Biznes i Finanse

Hakerzy wykradli kryptowaluty wyceniane na 60 mln dolarów

Fot. BTC Keychain/Flickr/CC 2.0
Fot. BTC Keychain/Flickr/CC 2.0

Cyberprzestępcy wyprowadzili z japońskiej giełdy Zaif kryptowaluty o wartości 6,7 mld jenów (60 mln dolarów). Po wykryciu kradzieży operator giełdy wstrzymał możliwość dokonywania wypłat i depozytów - podała w czwartek agencja Kyodo.

Zaif jest zarządzane przez firmę Tech Bureau z siedzibą w Osace w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu. Według spółki do kradzieży 6,7 mld jenów w kryptowalutach bitcoin, moncaoin i bitcoin cash doszło w piątek 14 września. Według informacji Kyodo atak został wykryty w poniedziałek, a kradzież cyfrowych żetonów dzień później. Z całej skradzionej kwoty 4,5 mld jenów należało do użytkowników, reszta do samej giełdy.

Spółka zapowiedziała, że w pełni zrekompensuje użytkowników poszkodowanych wskutek ataku. Tech Bureau przyjęło w tym celu złożoną przez firmę inwestycyjną Fisco ofertę wykupu większości udziałów za 5 mld jenów (45 mln dol.). W wyniku transakcji operator giełdy kryptowalutowej zostanie oddziałem Fisco.

Podobnie jak okradziona w styczniu tokijskia giełda kryptowalutowa Coincheck, również Zaif przechowywało skradzione fundusze w tzw. gorącym cyfrowym portfelu (połączonym z internetem). Nadzorująca japoński rynek papierów wartościowych japońska rządowa Agencja Usług Finansowych wszczęła śledztwo w sprawie zabezpieczeń stosowanych przez Tech Bureau.

Jak podało Kyodo, w ciągu tego roku japoński regulator już dwukrotnie upominał Tech Bureau w związku z niedbałym zarządzaniem. Associated Press przytacza przypadek błędu w działaniu giełdy, który umożliwiał użytkownikom zakup żetonów za zero jenów. Według źródeł Kyodo rządowa organizacja nadzoru finansowego przymierza się do wystosowania trzeciego ostrzeżenia. W następstwie ataku na Zaif japońskie stowarzyszenie branży wirtualnych walut wezwało swoich członków do poddania prowadzonych giełd audytowi.

Zgodnie z przytaczanymi przez Kyodo danymi japońskiej policji tylko w pierwszej połowie 2018 r. doszło do 158 ataków na giełdy kryptowalutowe - to trzykrotny wzrost względem ubiegłego roku. W tym czasie cyberprzestępcy wykradli łącznie 60,53 mld jenów w kryptowalutach (w porówniu do 115 mln jenów w okresie analogicznym w 2017 r.), z czego 58 mld jenów (547 mln dol.) tylko w styczniowym rekordowym ataku na tokijski Coincheck.

AK/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama