Biznes i Finanse
Gorączka złota w branży AI. Fundusze do startupów płyną wartkim strumieniem
Fundusze do startupów zajmujących się sztuczną inteligencją płyną wartkim strumieniem, a w całej branży trwa gorączka złota, która wybuchła w zaledwie kilka tygodni. Wszystko za sprawą algorytmów generatywnej sztucznej inteligencji.
Dziennik „New York Times" opisuje historię startupu Mobius AI, który powstał z inicjatywy czterech byłych pracowników Google'a, zajmujących się dla tego koncernu badaniami i rozwojem sztucznej inteligencji.
Na początku ich firma zaczynała funkcjonować bez szczególnej wizji produktu – twórcy wiedzieli jedynie, że ma on zawierać sztuczną inteligencję. W ciągu zaledwie tygodnia, do Mobiusa zgłosili się ważni przedstawiciele branży inwestycyjnej venture capital i zaoferowali ofertę wsparcia funduszowego.
Wkrótce Mobius zaczął być wyceniany na ok. 100 mln dolarów, mimo, że za jego sterami siedziała „czwórka gości z jednym laptopem" i mimo, że firma istniała dopiero nieco ponad tydzień.
Gorączka złota w branży AI
Mobius to nie jedyna firma, o którą dosłownie biją się inwestorzy – taki los dzieli wiele startupów z branży sztucznej inteligencji, które zadeklarowały, że w swoich produktach chcą rozwijać rozwiązania uwzględniające sztuczną inteligencję generatywną. Zainteresowanie nimi rośnie w zastraszającym tempie i dziennikarze „NYT" wskazują, że może w ten sposób rodzić się kolejna bańka.
Wyścig inwestorów zmierzający do wpakowania jak największej ilości pieniędzy w firmy z sektora AI z nadzieją na pomnożenie zysków w niedalekiej przyszłości znacznie przyspieszył, kiedy światowy sukces odniósł ChatGPT firmy OpenAI (o jego następcy – GPT-4 piszemy tutaj ).
To właśnie ten słynny duży model językowy pokazał, jak wiele rozwiązań generatywnej AI może wchłonąć współczesny biznes, jak duży głód tego rodzaju produktów istnieje i jak innowacyjne biznesy można dzięki tej nowej technologii założyć. Do tej pory firm z branży AI wcale nie było aż tak dużo, jak by się mogło wydawać – działania w tym segmencie skupiały się w rękach gigantów takich, jak Google czy Microsoft, które umiejętnie eliminowały z rynku mniejszych rywali.
To jednak startupy mają zasoby badawcze i kadrowe niezbędne do rozwoju innowacji, o czym świadczy sukces właśnie takich podmiotów, jak OpenAI, Stability AI czy Jasper.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].