Reklama

Biznes i Finanse

Google ukarany grzywną 2 mln euro za nadużycia handlowe

fot. Lauren Edvalson/ Unsplash/ Domena publiczna

Amerykański koncern Google został ukarał grzywną w wysokości 2 mln euro za nadużycia handlowe wobec programistów, tworzących aplikacje mobilne – podały we wtorek francuskie media.

Po ponad trzech latach postępowania sądowego, firma wchodząca w skład holdingu Alphabet została skazana przez paryski Sąd Handlowy na tzw. grzywę cywilną, w wysokości 2 mln euro za nadużycia handlowe wobec twórców aplikacji mobilnych.

Czytaj też

Producent m.in. mobilnego systemu operacyjnego Android i operator platformy sprzedaży Google Play ma trzy miesiące na zmodyfikowanie siedmiu klauzul swoich umów dystrybucyjnych. Za każdy dzień zwłoki spółka ma płacić 10 tys. euro kary.

„Żałujemy decyzji Sądu Handlowego w Paryżu i przyjmujemy ją do wiadomości. Android i Google Play dają programistom większy wybór niż jakakolwiek inna platforma i możliwość dotarcia do coraz szerszej publiczności” – skomentował Google w oświadczeniu przesłanym dziennikowi "Le Figaro".

Czytaj też

Pozew za "nadużycia handlowe"

Google został pozwany w 2018 r. przez Dyrekcję Generalną ds. Konkurencji, Konsumentów i Zapobiegania Nadużyciom (DGCCRF) po decyzji ministra gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire’a. W obliczu napięć na linii Francja-USA w kwestii opodatkowania gigantów internetowych oraz importu stali i aluminium, Le Maire ogłosił, że państwo francuskie zamierza pozwać Google i Apple za "nadużycia handlowe".

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Źródło:PAP

Komentarze