Biznes i Finanse
Google jednak zapłaci rekordową karę za wykorzystywanie Androida do umacniania wyszukiwarki
Google przegrało apelację od rekordowo wysokiej kary finansowej, którą nałożyła na koncern Komisja Europejska w głośnej sprawie antytrustowej, w której orzeczono, że firma wykorzystywała system operacyjny Android do umacniania pozycji swojej wyszukiwarki internetowej na rynku.
Google naruszyło obowiązujące w Unii Europejskiej prawo antytrustowe wykorzystując swój system operacyjny Android do umacniania pozycji rynkowej wyszukiwarki – oceniła Komisja Europejska. W związku z tym koncern został ukarany w 2018 roku karą grzywny w początkowej wysokości 4,3 mld euro, co – jak przypomina serwis BBC – stanowi najwyższą karę nałożoną kiedykolwiek przez KE za naruszenie prawa antytrustowego.
Nieudana apelacja, koncern będzie płacił
Sąd Unii Europejskiej nie przychylił się w środę do apelacji koncernu, który przekazał mediom, że czuje się rozczarowany tą decyzją.
Kara została jednak zredukowana do wysokości 4,1 mld euro.
Według Sądu, ciężar gatunkowy i długość trwania nieuprawnionego procederu, którego dopuszczało się Google, sprawiły, że odwołanie firmy nie może zostać w całości uznane.
Czytaj też
„Sąd w dużej mierze podtrzymuje orzeczenie Komisji o tym, że Google wprowadzało bezprawne ograniczenia na producentów urządzeń mobilnych z Androidem i sieci mobilne celem konsolidacji dominującej pozycji swojej wyszukiwarki" – cytuje orzeczenie instytucji serwis BBC.
Na czym polegało łamanie prawa przez Google?
Google, do chwili, kiedy w wyniku postępowania KE i zobowiązań nałożonych na firmę przez Komisję nie zmieniło swoich wewnętrznych regulacji, zmuszało producentów telefonów z Androidem do tego, by preinstalowali na nich aplikację wyszukiwarki i przeglądarki internetowej tej firmy.
Warunek ten był niezbędny, aby na telefonach użytkownicy mogli mieć dostęp do sklepu z oprogramowaniem na Androida – Play Store.
W zamian za instalację wyszukiwarki i przeglądarki, Google płaciło producentom smartfonów sowite sumy, podobnie jak i operatorom sieci telekomórkowych, którzy dystrybuowali w ramach swoich usług smartfony z Androidem.
Czytaj też
Jednocześnie, koncern odmawiał producentom sprzętu prawa do sprzedaży urządzeń z alternatywnymi wersjami Androida, argumentując, że wówczas nie będą oni mogli preinstalować aplikacji Google'a na dystrybuowanych przez siebie produktach.
Według Komisji Europejskiej, jedynie 1 proc. użytkowników instalował alternatywne, konkurencyjne względem usług Google'a wyszukiwarki internetowe, a 10 proc. – przeglądarki.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany