Reklama

Biznes i Finanse

Cyfrowa waluta do 2030 roku? Wiele banków centralnych może zdecydować się na taki krok

Autor. Fot. Subham Dhame/Unsplash

Nawet 24 banki centralne mogą zdecydować się na wprowadzenie cyfrowej waluty do 2030 roku. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

Reklama

W poniedziałek Bank Rozrachunków Międzynarodowych (ang. Bank for International Settlements) opublikował wyniki ankiety, w której pytał przedstawicieli banków centralnych o ich plany dotyczące wdrożenia waluty cyfrowej – poinformował Reuters .

Reklama

Okazuje się, że 24 ankietowane banki centralne gospodarek wschodzących i rozwiniętych zadeklarowały gotowość do posiadania CBDC (ang. Central Bank Digital Currency), czyli cyfrowej formy waluty banku centralnego.

Plany Komisji Europejskiej

Bankiem, który coraz częściej mówi o chęci wprowadzenia cyfrowego pieniądza jest chociażby Europejski Bank Centralny. Komisja Europejska przedstawiła ostatnio pomysły dotyczące regulacji ws. cyfrowej wspólnej waluty, a w maju pisaliśmy m.in. o tym, że EBC w październiku ma zaproponować szczegóły w sprawie cyfrowego euro .  

Reklama

Zdaniem regulatorów, wprowadzenie cyfrowej waluty przez dane państwo pozwoli m.in. na uniknięcie problemów związanych z kryptowalutami.

Czytaj też

Cyfrowa waluta w Chinach

O cyfrowej walucie myślą także Chiny. Jak informuje Reuters, obecnie rząd tego państwa prowadzi w tej sprawie testy pilotażowe obejmujące 260 milionów obywateli.

Na temat ewentualnego wdrożenia cyfrowej waluty przez autorytarny rząd w Pekinie pisano już kilka lat temu. Jednym z opisywanych potencjalnych problemów było to, że władze będą mogły sprawić, iż wartość tych pieniędzy będzie stopniowo spadać, aby zachęcić ludzi do szybszego obracania środkami w czasach zastoju ekonomicznego.

Na chińskie plany z niepokojem patrzą też Amerykanie. Wdrożenie cyfrowej waluty sprawi, że elektroniczne juany będą stosowane w transakacjach międzynarodowych, a to może zagrozić obecnej dominacji dolara.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama