Biznes i Finanse
Cyfrowa waluta do 2030 roku? Wiele banków centralnych może zdecydować się na taki krok
Nawet 24 banki centralne mogą zdecydować się na wprowadzenie cyfrowej waluty do 2030 roku. Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych.
W poniedziałek Bank Rozrachunków Międzynarodowych (ang. Bank for International Settlements) opublikował wyniki ankiety, w której pytał przedstawicieli banków centralnych o ich plany dotyczące wdrożenia waluty cyfrowej – poinformował Reuters .
Okazuje się, że 24 ankietowane banki centralne gospodarek wschodzących i rozwiniętych zadeklarowały gotowość do posiadania CBDC (ang. Central Bank Digital Currency), czyli cyfrowej formy waluty banku centralnego.
Plany Komisji Europejskiej
Bankiem, który coraz częściej mówi o chęci wprowadzenia cyfrowego pieniądza jest chociażby Europejski Bank Centralny. Komisja Europejska przedstawiła ostatnio pomysły dotyczące regulacji ws. cyfrowej wspólnej waluty, a w maju pisaliśmy m.in. o tym, że EBC w październiku ma zaproponować szczegóły w sprawie cyfrowego euro .
Zdaniem regulatorów, wprowadzenie cyfrowej waluty przez dane państwo pozwoli m.in. na uniknięcie problemów związanych z kryptowalutami.
Czytaj też
Cyfrowa waluta w Chinach
O cyfrowej walucie myślą także Chiny. Jak informuje Reuters, obecnie rząd tego państwa prowadzi w tej sprawie testy pilotażowe obejmujące 260 milionów obywateli.
Na temat ewentualnego wdrożenia cyfrowej waluty przez autorytarny rząd w Pekinie pisano już kilka lat temu. Jednym z opisywanych potencjalnych problemów było to, że władze będą mogły sprawić, iż wartość tych pieniędzy będzie stopniowo spadać, aby zachęcić ludzi do szybszego obracania środkami w czasach zastoju ekonomicznego.
Na chińskie plany z niepokojem patrzą też Amerykanie. Wdrożenie cyfrowej waluty sprawi, że elektroniczne juany będą stosowane w transakacjach międzynarodowych, a to może zagrozić obecnej dominacji dolara.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].